W dniach 17 – 18 maja 2005 Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” podjął delegację Komisji Europejskiej. W skład delegacji wchodziło dwóch przedstawicieli Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej z Brukseli oraz dwóch przedstawicieli brytyjskich firm konsultingowych.
Celem wizyty było przekonanie gości o słuszności naszej idei skanalizowania obszaru pięciu gmin oraz fragmentu obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz pokazanie, że jesteśmy przygotowani organizacyjnie, logistycznie i technicznie do zrealizowania oraz zarządzania projektem.
Po odebraniu gości z lotniska ŁAWICA w Poznaniu, przejechaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie Marszałek Kazimierz Kościelny podkreślił znaczenie naszego przedsięwzięcia dla rozwoju regionalnego Wielkopolski. Marszałek przekonywał gości, że warto powierzyć nam unijne pieniądze. Słowom Marszałka Kościelnego przysłuchiwali się także kolejni ważni uczestnicy wizyty – przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Gospodarki i Pracy, a także Dyrektor Arkadiusz Błochowiak – reprezentujący Departament Ekologii i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Wizyta u Marszałka Kazimierza Kościelnego
Od lewej – Marszałek Kościelny, obok – dwóch konsultantów – Tim Yates i Peter Wade oraz dalej Paul Vandermeeren i Elżbieta Gajeska reprezentujący Komisję Europejską
Następnie przejechaliśmy do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, gdzie dzięki uprzejmości naszego partnera w projekcie – Spółki AQUANET – skorzystaliśmy z nowocześnie wyposażonych pomieszczeń. Tam odbyła się sesja dyskusyjna poprzedzona prezentacją multimedialną.
Posiedzenie w Koziegłowach było to najdłuższą, najliczniejszą (około 30 osób) i najbardziej merytoryczną częścią wizyty. Podczas panelu dyskusyjnego zadano nam wiele trudnych pytań, a przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka, firmy AQUANET i naszego konsultanta z Zielonej Góry – firmy ESKO, dzielnie udzielali fachowych wyjaśnień. Wspierali nas w tych wysiłkach reprezentanci Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Całość spotkania odbywała się w języku angielskim.
Spotkanie na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach – prezentacja i dyskusja
Drugiego dnia audytu miała miejsce wizytacja w terenie – wizja lokalna przyszłych frontów robót. Wraz z gośćmi obejrzeliśmy między innym oczyszczalnie w Pobiedziskach i Skokach, które w ramach projektu będą zlikwidowane. Audytorzy opuszczali ich teren z przekonaniem o prawidłowości przyjętych przez nas rozwiązań technicznych.
Wizytacja na terenie oczyszczalni ścieków w Pobiedziskach – planowanej do likwidacji w ramach projektu
Wizytacja na terenie oczyszczalni ścieków w Skokach – planowanej do likwidacji w ramach projektu
Po wizycie w terenie przyjechaliśmy do Oczyszczalni w Szlachęcinie, gdzie dokonane zostały podsumowania i przekazane wytyczne do dalszego działania.
Eurourzędnicy zapowiedzieli, że po powrocie do Brukseli sporządzą raport, na podstawie którego powstanie projekt decyzji o dofinansowaniu inwestycji.
Podsumowując wielkie wydarzenie w historii naszego projektu, jakim była wizyta audytorska Komisji Europejskiej, należy stwierdzić, że przebiegała ona w przyjaznej atmosferze i była bardzo konstruktywna. Jesteśmy pewni, że delegacja wyjechała z pozytywnym przekonaniem, że zasługujemy na powierzenie nam europejskiej dotacji oraz że będziemy zdolni do sprawnego i efektywnego zarządzania projektem.