Takie napisy można zauważyć przy wielu drogach prowadzących na teren Parku Krajobrazowego „Puszczy Zielonka”.
Puszcza Zielonka do tego zaproszenia jest jednak specjalnie przygotowana. W ramach programu współfinansowanego ze środków SAPARD, który właśnie został zakończony, na terenie Puszczy i jej okolic zbudowano liczne urządzenia turystyczne, które szczególnie ucieszą turystów rowerowych i pieszych. Ostatnio pojawia ich się w Puszczy co raz więcej, ponieważ od trzech lat istnieje sieć 222 km znakowanych turystycznych szlaków rowerowych. Przybędzie też zapewne miłośników turystyki pieszej – to właśnie z myślą o nich, w ramach programu odnowiono wszystkie szlaki piesze. O popularności turystyki w Puszczy Zielonka świadczą także dwa ostatnie wydania mapy turystycznej.
Teraz, dzięki zrealizowanemu programowi zagospodarowania turystycznego Puszczy Zielonka i jej okolic, wędrówka będzie dużo przyjemniejsza. Można bowiem zatrzymać się na trasie i odpocząć. Wykonano dwa duże leśne miejsca odpoczynkowe i sześć małych. Szczególnie atrakcyjne położone jest takie miejsce odpoczynkowe, zwane popularnie parkingiem leśnym, w Dąbrówce Kościelnej. Turyści mogą tu cieszyć się pięknym widok na słynny kościół pielgrzymkowy. Zresztą miejsce to spodoba się zapewne także pielgrzymom zdążającym do Matki Bożej Dąbrowieckiej szczególnie na słynny wrześniowy odpust.
Parking leśny w Maruszce nawiązuje do tradycji karczmy jak ponoć w przeszłości znajdowała się przy tym skrzyżowaniu dróg. To historyczne miejsce związane jest poza tym z wieloma legendami o pięknej, choć tragicznej miłości.
Również te mniejsze miejsca odpoczynkowe, na które składa się stół z dwoma ławami, kosz na śmieci i płotek do oparcia rowerów, znajdują się w ciekawych okolicach między innymi nad Jeziorem Miejskim w Okońcu, w Tucznie, czy przy drodze pielgrzymkowej z Głęboczka do Dąbrówki Kościelnej.
Do tradycji historycznych traktów i ich oznakowania nawiązuję drogowe słupy granitowe, na których zaznaczono szlaki oraz podano informacji o kierunkach i odległościach do najbliższych miejscowości. To już trzecia generacja takiego sposobu znakowania dróg. Można bowiem w Puszczy znaleźć stare kamienie z wypisanymi przed kilkoma dziesiątkami lat informacjami drogowskazowymi a na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się nowe, granitowe słupy turystyczne, które zainspirowały powstanie najnowszych drogowskazów.
Turysta łatwo znajdzie drogę również i dlatego, że ustawiono kilka dużych map z dokładnie wyrysowanymi szlakami. Stoją one między innymi w Tucznie, Rejowcu i przy kościele w Wierzenicy.
Schemat szlaków pieszych – pobierz wersję do wydruku (26.10 KB)
Schemat szlaków rowerowych – pobierz wersję do wydruku (55.56 KB)
Miłośników przyrody szczególnie ucieszą drogowskazy do rezerwatów. Teraz nie trzeba będzie się zastanawiać, która z dróg prowadzi np. do rezerwatu „Klasztorne modrzewie”. A warto tam zobaczyć wyjątkowe w skali krajowej dwustuletnie modrzewie. Mogą one pamiętać jeszcze cystersów wągrowieckich, od których pochodzi nazwa tego rezerwatu.
Dobrą lekturą przed wycieczka będzie przewodnik turystyczny o Puszczy Zielonka i okolicach, również przygotowany i wydany w ramach programu SAPARD. Przewodnik warto zabrać również do plecaka lub do sakwy roweru, ponieważ można w nim znaleźć opisy tras pieszych i rowerowych. Będzie co czytać i po powrocie na przykład, o różnych ciekawostkach związanych z Puszczą.
Puszcza Zielonka wita, Puszcza Zielonka zaprasza, w Puszczy Zielonka można bardzo mile i zdrowo spędzić czas wakacyjny lub weekend. Zawsze jest tu pięknie.
Do pobrania: