Nowy projekt turystyczny Związku międzygminnego „Puszcza Zielonka” – „Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka” współfinansowany ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
Projekt „Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka” został złożony w lipcu 2005 roku do Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dla działania w Priorytecie 1, Działanie 1.4. Rozwój turystyki i kultury (projekty infrastrukturalne i promocyjne z zakresu turystyki i kultury).
Kościół w Długiej Goślinie
Całkowity koszt projektu zamyka się kwotą 600.000,00 zł brutto. Wnioskowana kwota dotacji: 300.000,00 zł (nie wszystkie koszty projektu są kosztami kwalifikowanymi).
Zgodnie z decyzją Regionalnego Komitetu sterującego z dnia 10 lutego 2006 r. projekt zostanie otrzymał dotacje i zostanie dofinansowany z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na poziomie 75% kosztów kwalifikowanych.
Niezwykłym bogactwem kulturowym Wielkopolski są kościoły drewniane. Aż trudno uwierzyć, że na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się 230 świątyń drewnianych lub szachulcowych, czyli o konstrukcji drewnianej. Również obszar Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” może poszczycić się liczbą dwunastu kościołów zbudowanych z drewna.
Kościoły drewniane na terenie gmin Związku wyróżniają się często malowniczym położeniem, ciekawą konstrukcją oraz wnętrzami nie zmienionymi przez stulecia. Są one właściwie jedynymi materialnymi świadkami przemian otaczającego krajobrazu wsi i nadal, tak jak przed wiekami stanowią ich główną oś – dominantę przestrzenną.
Na terenie Związku Międzygminnego znajdują się kościoły drewniane w następujących miejscowościach:
- Kicin w gminie Czerwonak,
- Wierzenica i Uzarzewo (kościół szachulcowy) w gminie Swarzędz
- Długa Goślina w gminie Murowana Goślina,
- Węglewo w gminie Pobiedziska,
- Kiszkowo, Łagiewniki i Sławno w gminie Kiszkowo
- Skoki (kościół szachulcowy), Jabłkowo, Raczkowo i Rejowiec (dawny zbór), w gminie Skoki.
Celem programu jest stworzenie warunków od dobrego zapoznania się z dziedzictwem drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin Związku. Właściwe docenienie wartości duchowych i materialnych związanych z drewnianymi kościołami powinno przyczynić się dodatkowo do zwiększenia troski o ich zachowanie w historycznej postaci zarówno, jeżeli chodzi o bryłę kościoła, wnętrza, cmentarz przykościelny a także otaczający krajobraz.
Program ma zwrócić uwagę na jeszcze jedną zależność. Szlak kościołów drewnianych prowadzonych jest wokół puszczy, która stanowi zaplecze naturalnego budulca, czyli drewna. Pokazuje więc jak bliskie było w dawnych czasach współistnienie człowieka ze środowiskiem naturalnym (lasem), jak bezpośredni był związek między kulturą a naturą.
Program „Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka” został przygotowany pod kątem turystyki samochodowej – korzysta z istniejących dróg. Pętla obejmująca dziewięć z tych kościołów, przebiegająca wokół puszczy, liczy 90 km. W przypadku wyjazdu z Poznania długość całej trasy wynosi około 110 km (uwzględniając dojazdy do kościołów w Kicinie i Wierzenicy). Z główną pętlą szlaku łączą się drogi dojazdowe doprowadzające do trzech pozostałych kościołów tak, że wszystkie drewniane świątynie na terenie gmin Związku objęte są programem.
W ramach projektu maja zostać wykonane następujące prace:
- opracowanie merytoryczne przebiegu trasy,
- oznakowanie drogowe szlaku,
- ustawienie tablic informacyjnych przy obiektach,
- opracowanie i wydanie map wielkoformatowych,
- przygotowanie materiałów kartograficznych z prawami autorskimi,
- przygotowanie i wydanie przewodnika „Szlak Kościołów Drewnianych” oraz „Gdzie jeść, gdzie spać ….”,
- opracowanie merytoryczne i wydanie płyty muzycznej CD z muzyką sakralną,
- opracowanie merytoryczne i wydanie płyty DVD zawierającej multimedialną prezentację szlaku,
- opracowanie strony internetowej dot. „Szlaku Kościołów Drewnianych”,
- wykup powierzchni wystawienniczej i organizację stoiska na Targach „Tour Salon 2007”,
- spotkania promocyjne z mediami,
- organizację „dni otwartych” na szlaku kościołów drewnianych – objazd promocyjny Szlaku,
- warsztaty szkoleniowo – informacyjne dla zarządców obiektów sakralnych i służb ochrony zabytków, dla samorządów oraz dla organizacji turystycznych,
- wydanie materiałów promocyjnych.
Arkadiusz Bednarek
Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
st. spec. ds rozwoju obszarów wiejskich i turystyki
tel. 061 812 20 55 wew. 104,
e-mail: a.bednarek@murowana-goslina.pl
Kościół w Kicinie
Dobrze wypromowany szlak kościołów drewnianych może bardzo zainteresować także turystów zagranicznych. Na zdjęciu wizyta dziennikarza i fotografa z Niemiec w kościele w Kicinie.