Mały Pierścień Rowerowy zaczyna się na ulicy Chabrowej w Murowanej Goślinie. Jest to mała uliczka, która znajduje się przy przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną na ulicy Poznańskiej (przy wjeździe samochodem z Poznania jest to bardzo charakterystyczne miejsce). Rowerzystom, którzy przyjadą do Murowanej Gośliny pociągiem można zaproponować, aby uliczką Dworcową, która na początku jest tylko chodnikiem biegnącym prostopadle w stronę budynku dworcowego, udać się w stronę Rynku (Plac Powstańców Wielkopolskich). Po drodze można zobaczyć bardzo ciekawy kościół poewangelicki z kopułą. Z Rynku, dla bezpieczeństwa warto pojechać rowerem ul. Kochanowskiego
(po przekątnej) i dalej Wodną i Łąkową. Wzdłuż ul. Poznańskiej trzeba skorzystać z ciągu pieszo-rowerowego, którym jadąc do końca osiąga się przejście dla pieszych przy ul. Chabrowej. Jadąc tą uliczką przecinamy tory kolejowe linii Poznań – Wągrowiec i kierujemy się na samotny folwark noszący na niektórych dokładniejszych mapach nazwę „Probostwo”(0,8 km). Można tu podziwiać pofalowany, trawiasty teren z oczkami wodnymi, na którym pasą się konie – kojarzyć się on może z angielskimi krajobrazami. Drogą gruntową wzdłuż folwarku dojeżdżamy do lasu. Początkowo jest to droga piaszczysta, ale później jedziemy już dobrą drogą leśną. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej z Murowanej Gośliny do Kamińska (3,5 km ) i kierujemy się nią w prawo. W sezonie letnim może na tej drodze być większy ruch samochodowy. Po przejechaniu około jednego kilometra, po prawej stronie dochodzi droga do Jeziora Kamińsko. Trasa rowerowa prowadzi dalej do Kamińska. W miejscu, gdzie droga asfaltowa skręca w prawo do Kamińska, jedziemy dalej prosto (lekki skos w lewo) ładną drogą gruntową, przy której od czasu do czasu zauważamy skryte w zieleni domki letniskowe. Po prawej stronie drogi otwiera się miejscami ładny widok na leżące nieco poniżej Kamińsko. Po dojechaniu do drogi asfaltowej, gdzie łączymy się z trasą R-2., skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Kamińska/Pławna. Na skrzyżowaniu (7,3 km) skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez Pławno. Po dojeździe do placyku wiejskiego z przystankiem autobusowym skręcamy w lewo w stronę Zielonki, pozostawiając po prawej stronie szlak R-2. Do Zielonki jedziemy ładną drogą gruntową; po prawej stronie możliwość zjazdu do Huty Pustej – niewielkiej osady z leśniczówką. W Zielonce (11,8 km) krzyżujemy się z trasą R-3 i Rowerowym Pierścieniem Powiatowym oraz ze szlakami pieszymi. Można tu odpocząć w arboretum oraz trochę się posilić wykorzystując nowy plac odpoczynkowy. Dalej przejeżdżamy przez Zielonkę i zostawiając po prawej stronie R-3 i Rowerowy Pierścień Powiatowy jedziemy drogą leśną. Na rozstaju dróg, przy krzyżu, wybieramy lewą drogę. Przy drugiej leśniczówce dojeżdżamy do drogi Głęboczek – Dąbrówka , którą prowadzi szlak R-4. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Głęboczka (15 km),. Po drodze warto zwrócić uwagę na ciekawy dom szachulcowy z czerwonej cegły, określany też jako stara leśniczówka (może ze względu na to iż jest własnością nadleśnictwa).
Głęboczek, który jest obecnie niewielką osadą leśną, miał w XV/XVI wieku prawa miejskie. Kościół parafialny istniał tu od XIV do połowy XVIII wieku. Mimo iż czasy świetności minęły tu już dawno, jest to bardzo urokliwe miejsce. Warto także zobaczyć niezwykłą sosnę rosnącą na skarpie przy drodze w centrum wsi.
Z Głęboczka do Łopuchówka prowadzi ładna bitumiczna droga. Warto zwrócić uwagę na leżące dość nisko po lewej stronie drogi Jezioro Leśne, przy którym znajduje się rezerwat „Żywiec Dziewięciolistny”. W Łopuchówku (17,3 km) przekraczamy drogę asfaltową i drogą gruntową kierujemy się na Worowo. Po lewej stronie mamy krzyż, a nieco dalej widoczna jest terenowo-glebowa oczyszczalnia ścieków. Wart zapoznać się z umieszczoną tam tablicą informacyjną. Po prawej stronie drogi znajdują się zabudowania Nadleśnictwa Łopuchówko. Nad Jeziorem Worowskim, które mamy po lewej stronie trasy, znajduje się miejsce odpoczynkowe. Jadąc dalej drogą leśna przecinamy tory kolejowe linii Poznań-Wągrowiec a następnie dojeżdżamy do szosy tej samej relacji. Po jej przecięciu wjeżdżamy na starą drogę z kostki kamiennej, która doprowadza nas do Wojnowa. Ostatnio wspaniale wyremontowano tu pałac nazwany Villa „Mon Repos 1836”. Obecnie jest on siedzibą stowarzyszenia o tej nazwie i pełni funkcje hotelowe.
Wyjeżdżając z Wojnowa drogą asfaltową w stronę Długiej Gośliny mijamy kaplicę p.w. św. Jana Chrzciciela z 1914 roku.
W Długiej Goślinie (23,3 km) warto zboczyć ze szlaku w prawo, aby zobaczyć zabytkowy kościół drewniany. Trasa rowerowa wiedzie dalej asfaltową drogą na Kąty (25,3 km) gdzie znajduje się leśniczówka, a także kwatera myśliwska. Tutaj przecinamy trasę R-6. Dalej jedziemy w kierunku wsi Białęgi. Przecinamy szosę Murowana Goślina – Oborniki i w Białęgach (28 km) dochodzimy do szlaku R-7. Stąd drogą gruntową dojeżdżamy do Starczanowa (29,8 km, gdzie dochodzimy do końcówki Dużego Pierścienia Rowerowego.
Informacje o ciekawych okolicach Starczanowa zawarte są w opisie Dużego Pierścienia Rowerowego.
Ze Starczanowa asfaltową drogą jedziemy do Mściszewa (35,4 km) Tutaj spotykamy się z trasą Rowerowego Pierścienia Powiatowego, który od Murowanej Gośliny prowadzi ul. Mściszewską. Jest to ładna asfaltowa droga obustronnie obsadzona drzewami. Ponieważ jednak jest wąska i dość ruchliwa dlatego nasza trasa rowerowa prowadzi równolegle do niej po drugiej stronie rzeczki Trojanki. Od skrzyżowania w Mściszewie jedziemy jeszcze kawałek prosto i skręcamy w lewo na ładną drogę gruntową – ul. Nadwarciańską, którą dojeżdżamy do drogi asfaltowej – ul. Raduszyńskiej. Skręcamy w prawo i po kilku minutach dojeżdżamy do Murowanej Gośliny, a dokładniej do nowego osiedla Zielone Wzgórza (37,7 km). Tutaj kończy się trasa Małego Pierścienia Rowerowego. Kto nie zna Zielonych Wzgórz, warto aby poznał budowane od lat osiemdziesiątych XX wieku osiedle mieszkaniowe, które ukształtowano w stylu małego miasteczka.