Trasa rowerowa rozpoczyna się właściwie w Przebędowie, czyli we wsi bezpośrednio przylegającej do Murowanej Gośliny, tak jednak ściśle związanej z miastem, że chyba niejeden mieszkaniec Murowanej Gośliny zdziwiłby się, że osiedla leżące po północnej stronie miasta leżą już na terenie wiejskim. Dlatego konieczne wydaje się wskazanie drogi dojazdu na tę trasę rowerową.
Od dworca kolejowego jedziemy drogą wzdłuż torów kolejowych na północ (w stronę Wągrowca), dojeżdżamy do ul. Polnej i skręcamy w lewo Ulicą Polną dojeżdżamy do ul. Rogozińskiej i skręcamy w prawo. Ulicą Rogozińską jedziemy, wykorzystując oznakowany ciąg pieszo-rowerowy, aż do skrzyżowania z drogą do Obornik. W tym miejscu skręcamy w prawo w ulicę osiedlową, a następnie skręcamy w lewo w ulicę Przewozową, która doprowadza nas do ulicy Stolarskiej. Ulica Stolarska przechodzi w ładną polną drogę obsadzoną drzewami.
Kiedyś ta droga prowadziła bezpośredni do folwarku przebędowskiego znajdującego się po drugiej stronie ulicy Rogozińskiej, ale współczesna zabudowa mieszkaniowa przecięła jej bieg i dlatego trzeba kluczyć między domami aby do niej dojechać. Zagospodarowanie i przebieg tej drogi oraz analiza starych map pozwalają przypuścić, że może ona mieć ciekawą historię.
Zaraz przy Przebędowie przekraczamy tory kolejowe linii Poznań – Wągrowiec i dojeżdżamy do Głębocka, gdzie łączymy się z drogą łączącą Boduszewo z Łopuchowem. Przejeżdżając przez most nad Trojanką warto zwrócić uwagę na malowniczy widok po prawej stronie na Jezioro Leśne. W Łopuchówku trasa rowerowa krzyżuje się Małym Pierścieniem Rowerowym. Po lewej stronie drogi widzimy budynki Nadleśnictwa Łopuchówko. Jadąc dalej, po prawej stronie mijamy parking leśny i dojeżdżamy do Łopuchowa (7,9 km). Po przejeździe szosy Poznań – Wągrowiec warto dojechać do barokowego dworu, który od kilku lat jest w ruinie i chyba tylko jego szachulcowa konstrukcja powoduje, że mimo znacznego zniszczenia nie rozpadł się zupełnie.
O tym, jaki to mógłby być piękny obiekt łatwo się przekonać odwiedzając Koszuty leżące pod Środą Wielkopolską, w których stoi bardzo podobny dwór, ale pięknie zagospodarowany i z troską utrzymywany. Można mieć tylko nadzieję że ten cenny obiekt z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów uda się uratować.
Kierując się od terenu dworskiego w lewo i kawałek dalej ponownie w lewo, wyjeżdżamy na polną drogę prowadzącą do Brzeźna. W Brzeźnie (10,9 km) trasa rowerowa R-5 kończy się i łączy z Dużym Pierścieniem Rowerowym.