Trasa rowerowa R-8 stanowi jakby kontynuację od Dąbrówki Kościelnej trasy R-4. Jest to trasa prowadząca głównie polami. Sporo jest tutaj także stawów rybnych, z którymi spotykamy się już na starcie, czyli w Dąbrówce Kościelnej. Sprzed placu kościelnego kierujemy się w stronę Kiszkowa i za wsią, przy kapliczce, skręcamy w lewo w polna drogę. Po lewej stronie mijamy leśniczówkę Miączynek. Dojeżdżamy do Pawłowa Skockiego (4 km), w którym po lewej stronie mijamy folwark, a po prawej widzimy zrujnowany dwór i zdziczały park. Przejeżdżamy szosę Kiszkowo – Sława Wielkopolska i wjeżdżamy na polną drogę prowadzącą do Wysokiej. Przecinamy pod wiaduktem linię kolejową ze Sławy do Gniezna, którą już zapewne nigdy nie pojedzie pociąg. W Wysokiej (8 km), po lewej stronie drogi widać na wzniesieniu ciekawy szachulcowy dom otoczony drzewami. Niestety sprawia on wrażenie jakby dożywał swoich dni. Szkoda – jest to ładny element pejzażu polskiej wsi. Za wsią skręcamy z drogi asfaltowej na polną drogę prowadzącą do Rybna Wielkiego. Mijamy most na Małej Wełnie i podjeżdżając piaszczystą drogą w górę, a potem jadąc wiejską drogą między zabudowaniami dojeżdżamy do Rybna Wielkiego (11,9 km). Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i mijając zabudowania związane z przemysłem rolnym jedziemy w stronę stawów rybnych. Przejeżdżając przez śluzę widzimy staw po lewej stronie, a po prawej trzcinowiska, które są ostoją ptactwa wodnego. Jadąc dalej, przy zabudowaniach skręcamy w prawo i cały czas jedziemy obok podmokłego terenu porosłego trzcinami. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej Kiszkowo – Gniezno i skręcamy w prawo. W Kiszkowie (16,5 km) na pierwszym skrzyżowania ulic widzimy na wprost drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.
Zanim do niego podjedziemy, warto skręcić kawałek w lewo i zobaczyć jak prezentuje się on od podnóża wzniesienia, na którym stoi. Widać tu bardzo ładnie przylegającą do drewnianego kościoła z 1733 roku białą murowana kaplicę z 1695 roku.
Ulicą przy kościele dojeżdżamy do Rynku, skręcamy w lewo i na końcu rynku również w lewo. Mijając po prawej stronie kościół poewangelicki dojeżdżamy do skrzyżowania ulic i skręcamy w prawo w stronę Pobiedzisk. Na skrzyżowaniu z drogowskazem na Węgorzewo skręcamy w lewo. W Węgorzewie (20 ,4 km) na środku wsi stoi dwór, który okrążamy i wjeżdżamy na polną drogę. Za strumykiem lekko zadrzewionym i zakrzaczonym trzeba uważać, aby na krzyżówce dróg polnych skręcić w prawo. Przed wsią Charzewo skręcamy na drogę polną w lewo, którą jedziemy do zabudowań, za którymi skręcamy w prawo i dojeżdżamy do szosy asfaltowej. Tutaj skręcamy w lewo. Jadąc drogą asfaltową mijamy Głębokie i na skrzyżowaniu za Jeziorem Głębokie widocznym po lewej stronie skręcamy w prawo. Teraz już prostą drogą zdążamy do Skrzetuszewa. W środku wsi Skrzetuszewo (27,7 km) spotykamy się z trasą R-3. Stąd obie trasy biegną wspólnie nad Jezioro Lednickie do Ryby -Bramy III Tysiąclecia (29,6 km). Punktem końcowym obu znakowanych szlaków jest kamień przy głównej drodze procesyjnej ze znakiem roweru i numerami szlaków 3 i 8. Podróż można zakończyć albo na stacji kolejowej w Lednogórze, albo jeżeli starcza czasu i sił można wędrować dalej powrotną, ale inną drogą,np. R-3.