Turystyczny rajd samochodowy „Drewno Pana Boga” był kolejnym elementem promocji „Szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”. Na ten dzień zostali zaproszeni miłośnicy motoryzacji samochodowej wszystkich marek. Ci, którzy lubią się bawić, utrzymywać wysoki poziom adrenaliny, poznawać nowe miejsca, nawiązywać przyjaźnie. Organizatorzy liczyli także na obieżyświatów słowem – „samochodziarzy wszelkiej maści”.
Rzęsisty deszcz i grzmoty nie przeszkodziły zgromadzić się na starcie w Murowanej Goślinie
- 115 osobom w 39 ekipach, z których najmłodszym uczestnikiem był dwumiesięczny Karol,
- osobom zainteresowanym odkrywaniem ciekawych zakątków na Szlaku kościołów drewnianych, którzy przyjechali z całej Polski: Kołobrzeg, Leszno, Gniezno, Wadowice, Łodygowice, Ostrzeszów, Otwock, Szczecin, Bydgoszcz),
- kierowcom 39 samochodów różnych marek (od Citroenów, Fiatów przez Ople i Fordy).
Na starcie w Murowanej Goślinie – w deszczowy, burzowy poranek
Na trasę rajdu każda z ekip, zgodnie z wcześniejszym zaproszeniem i regulaminem rajdowym, była wyekwipowana m.in. w: pilotkę lub pilota, dzieci i młodzież, dobry humor, ducha sportowej walki, aparat fotograficzny lub lornetkę, mapy, przewodniki, miarę taśmową, kompas, sznurek, przybory do pisania, telefon, by wspomóc się przyjacielem, a co najważniejsze – w sprawny samochód.
I dokładnie o 9:45 na trasę rajdu wyruszył samochód z numerem pierwszym. Podobnie Ekipy poruszały się po trasie rajdu za pomocą itinerera, czyli specjalnego opisu słowno-graficznego trasy. Oprócz opisów itinerer zawierał około 50 pytań dotyczących odwiedzanych miejsc, z historii Wielkopolski, a także z motoryzacji. Dokument ten zawierał około 50 stron, co świadczyło o bogactwie historii odwiedzanych miejsc.
Na trasie Rajdu kolejno pojawiły się następujące miejsca i atrakcje turystyczne…
W pierwszej kolejności uczestnicy Rajdu odwiedzili kościół w Długiej Goślinie p.w. św. Marii Magdaleny.
Kolejnym ciekawym miejscem był pałac w Wojnowie, po którym droga zawiodła rajdowców do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu.
W itinererze znalazły się następnie pytania związane z kościołem św. Mikołaja Biskupa w Skokach, gdzie uczestnicy dokonywali ciekawych pomiarów.
Niezwykłe historie przed rajdowcami odkryły kościoły w Raczkowie (p.w. Wszystkich Świętych) i Jabłkowie (p.w. Św. Michała Archanioła).
Dreszczyku emocji dostarczyła wizyta w krypcie kościoła św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie.
2 CV z 1988 r. z Wadowic!
Na półmetku w Pobiedziskach, obok możliwości uzupełnienia kalorii, na podróżujących „Szlakiem…” czekały próby badające umiejętności jazdy – czyli odcinki specjalne (OS).
Odcinek specjalny z przymrużeniem oka
Bardzo widowiskową próbą dla sprawności i komunikacji członków załóg był slalom na żółtej…taczce!
Po chwili odpoczynku, a także już w bezdeszczowej pogodzie, samochody ruszyły na drugi etap Rajdu „Drewno Pana Boga”.
Przemierzając urokliwe i malownicze drogi kierowcy wraz załogami trafili w pierwszym rzędzie do kościoła p.w. św. Mikołaja w Wierzenicy.
Wśród zadań znalazły się i takie, które dotyczyły kościoła w Kicinie, urokliwej świątyni p.w. Św. Józefa.
Następnie można było udać się już na metę Rajdu usytuowaną pod Dziewiczą Górą.
Patronat medialny objęło katolickie Radio Emaus
Podczas całej trasy w Rajdzie brała udział załoga katolickiego Radia Emaus (89.8 FM). Rozgłośnia ta objęła bowiem Rajd patronatem medialnym. Dzięki temu radiosłuchacze mogli usłyszeć relacje i wywiady na żywo z trasy oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami.
Dyrektor Rajdu – Wojciech Owczarzak (pierwszy z prawej) z komandorem i sędzią głównym na mecie
Przez cały dzień, w trakcie trwania imprezy pracowało Biuro Rajdu. Zajmowało się ono przyjmowaniem kart odpowiedzi i obliczaniem wyników z dwóch etapów oraz odcinków specjalnych.
O godz. 18.00 w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie wszyscy uczestnicy Rajdu zjechali się na jego uroczyste zakończenie. Całość wieczornej uroczystości prowadzona była przez pracowników Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Słowa powitania i uznania dla uczestników przekazali goście honorowi wieczoru: Przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka Pan Mariusz Poznański i Przewodniczący Zarządu Związku – Pan Tomasz Łęcki. O zmaganiach na trasie Rajdu opowiadał Komandor, Pan Jacek Ciepluch (Klub Citroen Poznań).
Komandor Rajdu – Jacek Ciepluch z Citroen Klub Poznań
Wszyscy mieli okazję obejrzeć film promujący Szlak pt. „Poczuj natchnienie”.
Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila – ogłoszenie wyników!
I już po kilkunastu minutach było wiadomo, że wszyscy uczestnicy cało dojechali do mety, bardzo dobrze się bawili i poznali najnowszy szlak turystyczny w Wielkopolsce.
Zwycięzcy – z Biskupic (I m-ce) z Długiej Gośliny (II m-ce) i ze Szczecina (III m-ce)
Wyniki ogłaszał Sędzia Główny, Pan Antoni Semmler. Medale, dyplomy oraz upominki wręczali goście honorowi. Po tych radosnych momentach doczekano chwili kiedy ogłoszono, które z ekip zajęły miejsca na najwyższym podium.
Trzecie miejsce zajął kierowca Pan Sebastian Tołłoczko z załogą ze Szczecina. Na drugim miejscu uplasował się Pan Konrad Strykowski z załogą z Długiej Gośliny. Pierwsze miejsce natomiast zajął Pan Adam Dubas z załogą z Biskupic. Radości zwycięzców oraz wszystkich uczestników nie było końca. W blasku fleszy i przy fanfarach odbierali oni gratulacje oraz nagrody.
ZOBACZ: szczegółowe wyniki (342.30 KB)
Smacznego… na zakończenie Rajdu!
Podsumowując – Rajd przeszedł w wyśmienitym stylu do historii wielkopolskiej turystyki i z pewnością jego sukces będzie wielokrotnie wspominany – jako powód do ponownego odwiedzenia szlaków Puszczy Zielonka.
Zapraszamy!
Nad całością imprezy czuwał Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”.
Organizacją rajdu zajęła się firma szkoleniowo-doradcza Competir Polska sp. z o.o.
Opracowanie trasy rajdu zostało powierzone Klubowi Citroen Poznań.
Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Emaus.
Patrycja Owczarzak
Członek Jednostki Realizującej Projekt
p.owczarzak@puszcza-zielonka.pl
tel. 509 236 263
Projekt „Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”
współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego".