W ramach pętli wielkopolskiej Szlaku Cysterskiego, Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” postanowił oznakować część Szlaku, który przechodzi przez teren gmin związkowych oraz gmin, które współpracowały ze Związkiem z ramienia Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja”.
Dla oznakowania trasy zostało wykorzystane oficjalne logo Szlaku Cysterskiego w Polsce na tablicach E 22a, b, c. zgodnie z zasadami znakowania dróg znakami turystycznymi.
Trasa prowadzi od Poznania przez gminy: Czerwonak, Murowana Goślina, Skoki, Wągrowiec (miasto i gmina) i Damasławek.
Koncepcja oznakowania turystycznego szlaku Cysterskiego zakłada zaangażowanie w Projekt wszystkich gmin z obu podmiotów samorządowych, począwszy od Czerwonaka a skończywszy na Damasławku – dwóch gminach granicznych dla założeń Projektu.
Projekt przewiduje oznakowanie dla następujących obiektów na trasie – jadąc od strony Poznania:
- kościół p.w. Św. Mikołaja w Owińskach – dawny kościół parafialny,
- zespół poklasztorny w Owińskach – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i dawny klasztor sióstr Cysterek,
- atrakcje turystyczne Miasta i Gminy Murowana Goślina (tereny rekreacyjne – w domyśle „Puszcza Zielonka”, szlaki rowerowe i tranzyt Szlaku Cysterskiego) ,
- atrakcje turystyczne Miasta i Gminy Skoki (j.w.),
- atrakcje turystyczne Miasta Wągrowca (Opatówka, Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP wraz z dawnym klasztorem cysterskim oraz Farą p.w. św. Jakuba),
- kościół p.w. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim – własność cysterska, najstarszy drewniany kościół w Polsce,
- kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Łeknie – fundacja właścicieli Łekna.
Zamysłem obu podmiotów jest rozwijanie Szlaku Cysterskiego jako szlaku turystycznego, promocja obiektów pocysterskich oraz imprez kameralnych i plenerowych związanych z duchowością i kulturą cysterską.
Oznakowanie zostało zrealizowane do tej pory tylko na terenie gmin Związku w listopadzie 2009 r. Czekamy na współpracę w tym zakresie ze stroną wągrowiecką.
Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. turystyki