W dniach 25-27 czerwca 2010 r. gościliśmy na terenie Puszczy Zielonka polsko-niemiecką, Ekumeniczną Pielgrzymkę, która zawitała do nas po raz drugi. Termin pielgrzymki jest symboliczny – zamyka się co roku w tygodniu od dnia św. Jana do dnia św. Piotra i Pawła (23-30 czerwca).
Na trasie wędrówki znalazły się świątynie na „Szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”: Sławno, Łagiewniki Kościelne, Jabłkowo, Raczkowo, Skoki i Długa Goślina.
Słowem przewodnim pątniczego szlaku stało się wezwanie „Bądźmy świadkami miłości” i w związku z tym codzienną lekturą i podstawą medytacji był Hymn o miłości z pierwszego Listu do Koryntian (rozdz. 13). Choć pielgrzymka ma wymiar przede wszystkim duchowy, religijny (łączy na drodze wyznanie katolickie i protestanckie) jest też szansą dla wielu na wyciszenie od zgiełku rzeczywistego i tego, który zakłóca ducha… „Wsi spokojna, wsi wesoła…” – pisał Jan Kochanowski. Tak można napisać i teraz o miejscowościach, które dały schronienie pielgrzymującym w upalne, czerwcowe dni.
Na jedno z wieczornych spotkań dotarł do grupy ks. Andrzej Magdziarz z Kicina – reprezentując tym samym księży „Szlaku…”. Nie zwlekając, zaprosił pielgrzymów w przyszłym roku do swojej parafii, co przyjęte zostało z entuzjazmem.
Wędrówce patronują głowy kościoła, a zatem spotkać tu można księży kanoników, pastorów, profesorów akademickich, nauczycieli teologii, parafian obu wyznań, emerytów jak i młodzież. Z racji długości trasy (ok. 500 km) trasa pokonywana jest pieszo, ale i środkami komunikacji (autokar, pociąg). Przypomnijmy, że o przebiegu trasy zadecydowała wiele wieków temu pielgrzymka Ottona III do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.
Kontemplacja natury i zaduma nad Dziełem Stworzenia – taki duch, w otoczeniu lasów Puszczy Zielonka, towarzyszył modlitwom i rozważaniom na miejscach postoju.
Innych doznań dostarczył uczestnikom Festiwal „Musica sacra, musica profana” w Długiej Goślinie, na którym obecność wpisze się chyba w tradycję pielgrzymki z racji zgodnych terminów.
Na zakończenie pobytu, pielgrzymi zostali uraczeni przemiłą gościnnością mieszkańców Murowanej Gośliny, w domach których nocowali.
W imieniu pielgrzymujących organizatorzy dziękują:
- Księżom Proboszczom, wikariuszom i regionalistom – za pomoc w udostępnieniu kościołów na Szlaku,
- przychylnym pielgrzymce władzom samorządowym,
- Pani Małgorzacie Wylegalskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jabłkowie za udostępnienie sal szkolnych na potrzeby noclegu,
- mieszkańcom Murowanej Gośliny za niezwykle serdeczne przyjęcie.
Patrycja Owczarzak i Łukasz Ogórkiewicz –
przewodnicy pielgrzymki na terenie Puszczy Zielonka