Wakacje aktywnie, absolutnie dla każdego, nauka poprzez zabawę, w myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie” – oto w pigułce charakterystyka wycieczki rowerowej, jaka miała miejsce 15 sierpnia w ramach II Lata z przewodnikiem w Puszczy Zielonka, organizowanego przez Związek Międzygminny „PZ”.
Na ścieżce przyrodniczej w Zielonce" – fot. R.Dukat
W wydarzeniu uczestniczyć mógł każdy posiadacz roweru, bez względu na wiek. Dlatego na starcie przed budynkiem ratusza w Murowanej Goślinie pojawiły się całe rodziny. Najmłodszy uczestnik miał niespełna trzy lata i trasę pokonywał na bagażniku siłą mięśni taty. Ale już nieco starsi koledzy i koleżanki przemierzali Zielonkę o własnych siłach. A nie było łatwo. Trasa wiodła przez Rakownię – ul. Dolną, następnie szlakiem R-2 w stronę Okońca, z krótkim postojem nad jeziorem. Piaszczysta i miękka droga niejednokrotnie zmuszała nas do prowadzenia rowerów. Litości nie było również na trasie z Okońca przez Huciska. Zwłaszcza, że amatorzy grzybobrania rozjeździli tę drogę samochodami. Ukojenie nastąpiło na mecie wycieczki – w cieniu wiaty parkingu leśnego w Zielonce. Młodsi uczestnicy oblegli plac zabaw. Po odpoczynku p. Danuta Śliwa – pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprosiła nas na ścieżkę przyrodniczą pn. „Zbiorowiska roślinne wokół jeziora Zielonka”. Zatrzymując się przy przystankach edukacyjnych otrzymywaliśmy kompleksową informację nt. walorów przyrodniczych miejsca i występującej roślinności. Rowerzyści przyznali, że wiele informacji usłyszeli po raz pierwszy, mimo, iż są stałymi bywalcami puszczańskich szlaków. Pani Danuta znana z pasji do wykonywanej pracy wyczerpująco odpowiadała na pytania. Po zakończonej lekcji przyrody udaliśmy się w drogę powrotną. Założeniem wycieczki było nie powielać trasy dojazdu. Część rodzin ze względu na zmęczone pociechy wróciła drogą asfaltową do Boduszewa. Najwytrwalsi udali się w stronę Głęboczka. Ta, położona w urokliwej dolince, wieś była miejscem kolejnego postoju. I tu znowu maluchy mogły pobawić się na placu zabaw. Dorosłych zaskoczył fakt, że Głęboczek w XV wieku miał prawa miejskie, co dziś upamiętnia znajdujący się w centrum wsi głaz – „Kamień i Czas”.
Ten postój był ostatnim. Grupa udała się lasem w stronę Boduszewa, a następnie ul. Polną do miasta.
Skład, który dotarł na metę, był znacznie mniej liczebny. Trasa mająca 30 km i wiodąca w większości przez piaszczyste drogi puszczy była dużym wyzwaniem dla rodzin z dziećmi. Gratulacje należą się zwłaszcza trzem maluchom, które dzielnie dotrwały do mety.
To nie koniec wycieczek po puszczy. Miłośników dwóch kółek zapraszamy 11 września na Cysterski Rajd Pieszo-Rowerowy.
Jesień to bodaj najprzyjemniejszy czas na rowerowe przejażdżki, a jeśli dodać do tego piękno puszczy o tej porze roku – nie może Was tam zabraknąć!
Roma Dukat
inspektor ds. komunikacji społecznej
Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
tel. 61 811 88 48
www.murowana-goslina.pl
Gorące podziękowania dla p. Danuty Śliwy za poświęcony urlopowy czas.