Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka (SKD) u schyłku kalendarzowego lata, mimo bardziej jesiennej niż letniej pogody, skutecznie przyciąga turystów. W trzecim tygodniu września byli to specjaliści i młodzi cykliści. Pierwsi znaleźli się na nim 14 września 2010 r. Byli to uczestnicy interdyscyplinarnej O gólnopolskiej Konferencji Naukowej Konserwacja drewna zabytkowego. Między teorią a praktyką zorganizowanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z okazji 35-lecia powołania Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.
Ich liczna, blisko 70-cio osobowa grupa (naukowcy, przedstawiciele muzeów skansenowskich i gablotowych oraz firm zajmujących się zarówno konserwacją jak i produkcją środków konserwujących drewno) odwiedziła trzy świątynie na SKD, w Raczkowie, Jabłkowie i Sławnie. Trafili do nich po zwiedzeniu pięknie odrestaurowanego kościoła w Tarnowie Pałuckim. Mimo to, jako fachowcy potrafili docenić wartość i urok tych skromnych puszczańskich świątyń, a padający momentami deszcz nie był w stanie przeszkodzić im w tym. Ich uznanie budziły też materiały promocyjne SKD w tym film, który obejrzeli. Kilka osób indywidualnie dopytywało, czy dobrze usłyszało informację, że tego rodzaju jak naszych 12 puszczańskich kościołów, w Wielkopolsce jest ponad 200. Udało się też jednoznacznie przekonać kolejne osoby, że mimo podobieństwa nazw, Puszcza Zielonka to nie ten sam obszar co położona na Kurpiach Puszcza Zielona. W ten sposób nasze kościoły i Puszcza Zielonka stały swoistymi ambasadorami regionu.
Młodzi cykliści – uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiszkowie wyruszyli pod opieką Krzysztofa Wolffa i wspomagających go dorosłych na SKD w sobotę 18 września 2010 r. Swoją wędrówkę rozpoczęli od tego co najbliższe, czyli kiszkowskiego kościoła św. Jana Chrzciciela. Ten pomysł opiekuna okazał się bardzo trafny. Z jednej strony po części sprawdziło się porzekadło o szewcu bez butów, z drugiej – mając w pamięci świeży obraz swojego kościoła mogli lepiej zauważać podobieństwa i różnice z pozostałymi zwiedzanymi. Te pozostałe to kościoły to: Rejowiec, Raczkowo, Jabłkowo. Dotarli do nich dzielnie, zmagając się z wiatrem na trasie. Ich wycieczka organizowana była w związku z wdrażaniem w życie programu grantowego Rowerem bezpiecznie po zdrowie i wiedzę, promującego walory turystyczne okolic Kiszkowa oraz z uwagi na bezpieczeństwo – lansującego jazdę w kaskach.
Wycieczka została zorganizowana w związku z wdrażaniem w życie programu grantowego Rowerem bezpiecznie po zdrowie i wiedzę realizowanego w ramach konkursu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności reprezentowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i LOG Stowarzyszenie Światowid z Łubowa.
Włodzimierz Buczyński,
regionalista