Tegoroczny Światowy Dzień Turystyki obchodzony będzie 27 września w Chinach, w prowincji Guangdong. Gala polskich obchodów natomiast odbędzie się w dniu 18 września 2010 r. w Gdyni. Hasłem przewodnim obchodów będzie „Turystyka i różnorodność biologiczna”, z tej racji, że obecnie – z inicjatywy ONZ – trwa Międzynarodowy Rok Różnorodności Biologicznej.
Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Zbiega się on z zakończeniem w Gdyni rejsu żaglowca S/Y Fryderyk Chopin, który od czerwca br. w swoim rejsie do wybranych partów europejskich promował kulturę polską oraz zachęcał do odwiedzania Polski. Podczas gali przewidziane jest m.in. wręczenie odznaczeń za „Zasługi dla Turystyki" dla osób zasłużonych dla rozwoju i promocji turystyki polskiej.
Święto turystyki ma też swoje kulisy, które pokazują zatrważające dane i fakty… – przedstawiła je Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. „Różnorodność biologiczna – czyli wielkie bogactwo stworzonych przez Boga organizmów, które żyją na Ziemi – jest w niebezpieczeństwie. Według najnowszych studiów wymarcie grozi na całym globie więcej niż jednej piątej (22 proc.) gatunków ssaków, a prawie jednej ósmej (13,6 proc.) – ptaków. Zanik zagraża też ponad jednej czwartej (27 proc.) raf koralowych”. Co jest tego pośrednią przyczyną, choć oczywiście jedną z wielu? Dane Światowej Organizacji Turystyki wskazują, że na całym świecie samych tylko turystów zagranicznych było przed 15 laty ponad pół miliarda, a w r. 2000 – prawie 700 mln. Przewiduje się, że w b.r. ich liczba przekroczy 1 mld, a za 10 lat – półtora miliarda. Dodatkowo, o wiele więcej jest turystów krajowych. Jednoznacznie zatem podczas święta, dyskutowana będzie konieczność uświadamiania organizatorów turystyki o ich odpowiedzialności za obronę różnorodności biologicznej. Suma sumarum – człowiek powinien chronić człowieka przed zniszczeniem samego siebie.
Zachęcamy aby za przyczyną naszej strony reklamować imprezy turystyczne (nawet te najbardziej lokalne), które są planowane na terenie gmin związkowych w terminie od połowy września do połowy października – każda z nich może być poczytywana za namiastkę święta wszystkich turystów i w tym duchu może być poprowadzona.
Na podstawie Informacji ze stron: www.unwto.org oraz www.opoka.org.
Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. turystyki