Przypomnijmy, że sezon w Puszczy trwa… cały rok, ale ten oficjalny – ze stale rosnącą liczbą imprez – zamyka się w miesiącach od kwietnia do października włącznie. W tym czasie udostępnione są weekendowo do zwiedzania świątynie na Szlaku Kościołów Drewnianych…, uaktywniają się sekcje rowerzystów, piechurów oraz rozkwitają pasje wędkarskie, jeździeckie, wodniackie… Dobrobyt Puszczy zaspokaja potrzeby wszystkich.
„Z Puszczą Zielonka warto się przyjaźnić od Małego!” – fot. M.Kuleczka
Dla uzmysłowienia sobie bogatego programu turystycznego, warto posłużyć się statystyką: dwie sztandarowe imprezy („VIII Puszcza Wpuszcza”, „IV Cysterski Rajd Rowerowy”), dziesięć imprez w ramach II Lata z przewodnikiem w Puszczy Zielonka, 3 imprezy w ramach pierwszej edycji „Puszcza Zielonka w kolorach jesieni”. Do tego dołóżmy trzy imprezy w wersji „ekstremalnej”, czyli: MTB Marathon, Mistrzostwa Wielkopolski w MTB, BikeCross Maraton Wielkopolska 2010. W efekcie otrzymamy całkiem pokaźny komplet zdarzeń.
Wiek uczestników – od kandydata do żłobka po studenta Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli bez ograniczeń, ale w zależności od charakteru imprezy.
Warto wspomnieć o istotnych zmianach w infrastrukturze turystycznej na szlakach. Zakończyliśmy rewitalizację oznakowania Cysterskiego Szlaku Rowerowego, w przyszłym roku – jubileuszowym dla Szlaku (pięć lat istnienia!) przymierzymy się do wymiany tablic informacyjnych. Trwa odnowienie oznakowania szlaków pieszych i ich – uwaga! – korekta w miejscach, które ze względu na ostoję zwierzyny musiały być z trasy usunięte. Już w grudniu zapraszamy zatem na okołoświąteczne spacery rodzinne, kierując się nowym, czytelnym oznakowaniem tras.
Całkiem „nowe” są też nasze ścieżki dydaktyczne – nowe, bijące czerwienią oznakowanie otrzymała ścieżka w Kiszkowie, „Dziewcza Góra” ma nowe tablice informacyjne, a ścieżka wokół Jeziora Zielonka – zrewitalizowane oznakowanie ze swoim znakiem wywoławczym, czyli mądrą sową. Pozostają jeszcze tylko prace wykończeniowe oraz „postawienie na nogi” ścieżki dydaktycznej we Wronczynie.
Nasz trud i starania zostały zapisane w kolejnym numerze Kroniki Wielkopolski (nr 3/135) – dla nas o tyle ważnym, że podsumowującym prace Związkowe w ostatnich dziesięciu latach odkąd powstał Związek: w tematach turystycznych, ale i dotyczących Projektu Kanalizacji obszaru Puszczy Zielonka, który po otrzymaniu dofinansowania jest właśnie wdrażany w życie.
Współpraca z mediami, w tym z nieocenionym Radiem Emaus (89,8 FM) pozwala nam na pozyskanie kolejnych grup turystów, z których spora liczba wita się z Puszczą po raz pierwszy. To dla nas miłe i kreatywne, kiedy razem z nimi siłą rzeczy musimy odkrywać Puszczę od nowa.
Tegoroczny sezon uzmysłowił nam – organizatorom imprez – konieczność zakomponowania wszelkiego rodzaju wydarzeń w obowiązkowy nurt przyrodniczo – ekologiczny. Pokazując, odsłaniając kuluary Puszczy musimy zapobiegać jej dewastacji i dbać o dobrą kondycję na przyszłe lata. Dlatego też przyszły rok upłynie w Puszczy pod hasłem kampanii ekologicznej, w ramach której przeprowadzone zostaną imprezy popularyzujące takie nauki przyrodnicze jak botanika, zoologia, ornitologia… – a wszystko pod okiem pasjonatów, znawców tematu. Do imprez pieszych dołożymy… kijki, czyli zaprosimy do uprawiania nordic walking, żeby zachęcić do pieszych wypraw – najmniej kolizyjnych z przyrodą Puszczy.
Eksplorując Puszczę na zapowiadanych wycieczkach, warto będzie mieć przy sobie aparat fotograficzny, początek roku bowiem zaakcentujemy mocno i wyraźnie ogłoszeniem konkursu fotograficznego „Cztery pory roku w Puszczy Zielonka”.
Miniony sezon 2010 uznajemy jednogłośnie za udany. Bogatsi w doświadczenia i zainspirowani przyrodą oraz napotkanymi na szlakach turystami i pielgrzymami zapowiadamy kolejny, barwny sezon 2011, do którego preludium stanowić będzie kwitnienie śnieżycy wiosennej. Puszcza Zielonka cierpliwie czeka…
Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. turystyki