Przedmiot i tło projektu
Przedmiotem Przedsięwzięcia jest wyposażenie aglomeracji Poznań i aglomeracji Murowana Goślina obejmującej 5 gmin znajdujących się w sąsiedztwie miasta Poznania i należących do Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” w zbiorcze systemy kanalizacji sanitarnej, zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Gminy objęte przedsięwzięciem: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz – położone są w centralnej części Województwa Wielkopolskiego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Poznań. Gminy te należą do dwóch aglomeracji:
- aglomeracja Murowana Goślina (zgodnie z Rozporządzeniem Nr 115/06 Wojewody Wielkopolskiego z 24 maja 2006 r. wyznaczające aglomerację Murowana Goślina o RLM = 51 400;
- aglomeracja Poznań (zgodnie z Rozporządzeniem Nr 206/06 Wojewody Wielkopolskiego z 18 października 2006 wyznaczające aglomerację Poznań o RLM = 1 200 000.
Gminy objęte przedsięwzięciem zamieszkuje obecnie około 107 tys. mieszkańców (chodzi tu o faktyczną liczbę mieszkańców), z czego objętych przedsięwzięciem – jest 42,3 tys. mieszkańców. Zgodnie z przyjętą prognozą ludności, zakładany jest wzrost ilości mieszkańców na tym obszarze w okresie realizacji i eksploatacji kanalizacji sanitarnej zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia.
Częściowo na obszarze gmin znajduje się Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka.
Przedsięwzięcie „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” przechodzi przez tereny parku jedynie w około 10 % całkowitego zakresu przedsięwzięcia i ma na celu między innymi odprowadzenie ścieków z terenów parku.
Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Gminy członkowskie Związku powierzyły Związkowi planowanie i wykonywanie na obszarze gmin – członków – zadań własnych z zakresu gospodarki wodno – ściekowej. Gminy w stosownych uchwałach wyraziły zgodę na realizację przedsięwzięcia przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” w zakresie objętym wnioskiem o dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Zasadniczą przeszkodą dla rozwoju gospodarczego obszaru objętego Przedsięwzięciem są znaczące niedobory infrastruktury komunalnej, w tym sieci kanalizacji sanitarnej.
Obszar objęty Przedsięwzięciem obejmuje miejscowości o największej liczbie ludności i tereny rekreacyjne o największej atrakcyjności. Obszary te stanowią tereny cenne przyrodniczo i w tym kontekście projekt ma na celu ich ochronę.
Wskazane wcześniej niedobory systemu kanalizacji sanitarnej związane są z:
- niskim wskaźnikiem skanalizowania pięciu gmin – członków Związku,
- przeciążeniem i złym stanem techniczno – technologicznym oczyszczalni ścieków w Pobiedziskach i Skokach.
{slide=Zakres projekt}
Zakres rzeczowy projektu obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej, w tym 247 km kanałów grawitacyjnych i 121 km rurociągów tłocznych oraz 151 przepompowni ścieków w tym 2 punktów zlewczych na terenie 5 gmin Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”.
W wyniku wdrożenia projektu oczyszczalnie w Pobiedziskach i Skokach zostaną wyłączone z eksploatacji.
W ramach Przedsięwzięcia przewiduje się do realizacji następujący zakres:
- budowę kanalizacji sanitarnej w obrębie Aglomeracji Poznań w miejscowościach:
- Gmina Czerwonak, miejscowości: Czerwonak, Kicin, Kliny, Mielno, Dębogóra, Miękowo i Annowo,
- Gmina Swarzędz, miejscowości: Gruszczyn, Kobylnica, Uzarzewo, Janikowo, Katarzynki, kolektor Przybylskiego, Zalasewo, Paczkowo
- Gmina Pobiedziska, miejscowości: Pobiedziska, Jankowo, Jankowo-Młyn, Uzarzewo Huby, Biskupice, Bugaj, Promienko, Borowo Młyn, Promno Stacja, Jerzykowo, Wronczyn, Wronczynek, Bednary, Stęszewko, Stęszewice, Kowalskie, Tuczno,
- budowę kanalizacji sanitarnej w obrębie Aglomeracji Murowana Goślina w miejscowościach:
- Gmina Czerwonak, miejscowości: Szlachęcin, kolektor Bolechowski i Trzaskowski, Trzaskowo
- Gmina Murowana Goślina, miejscowości: Murowana Goślina, Złotoryjsko, Mściszewo, Starczanowo, Uchorowo, Przebędowo, Trojanowo, Długa Goślina, Kąty, Wojnówko, Wojnowo, Pławno, Kamińsko, Okoniec, Boduszewo, Łopuchowo, Rakownia
- Gmina Skoki, miejscowości: Skoki, Karolewo, Sława Wielkopolska, Szczodrochowo, Rejowiec i Sławica.
Ścieki powstałe na terenie aglomeracji Poznań zostaną skierowane do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, natomiast ścieki powstałe na terenie aglomeracji Murowana Goślina zostaną skierowane do istniejącej Oczyszczalni Ścieków w Szlachęcinie, co spowoduje ich odpowiednie dociążenie.
W wyniku wdrożenia projektu zostaną wyłączone z eksploatacji gminne oczyszczalnie ścieków w Pobiedziskach i Skokach, a ścieki zostaną przełączone na objęte wnioskiem przepompownie oraz zbiorcze punkty zlewcze. Prace te ujęte są w zakresie następujących zadań:
- zadanie 3f – została tu przewi dziana budowa pompowni na terenie oczyszczalni ścieków w Pobiedziskach, która przejmie ścieki dotychczas trafiające do tej oczyszczalni
- zadanie 7c – została tu przewidziana budowa pompowni na terenie oczyszczalni ścieków w Skokach, która przejmie ścieki dotychczas trafiające do tej oczyszczalni.
Sposób dalszego zagospodarowania obiektów nieczynnych oczyszczalni ścieków pozostanie poza projektem, w gestii dotychczasowych właścicieli tj. gmin.{/slide}
{slide=Cele i efekty projektu}
W wyniku realizacji Projektu, 42, 3 tys. mieszkańców stałych i sezonowych zostanie podłączonych do kanalizacji, tym samym zwiększając poziom podłączenia z 55% w 2007 roku do 83% w 2015 roku w Murowanej Goślinie i z 84% do 85% w aglomeracji Poznańskiej.
Po zakończeniu kanalizacji ścieki z terenu objętego Projektem zostaną skierowane do : Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach oraz do Oczyszczalni Ścieków w Szlachęcinie.
Realizacja Projektu pozwoli na zastąpienie dotychczas istniejącego systemu dowożenia ścieków systemem kanalizacyjnym z wysokosprawnym oczyszczaniem ścieków, zapewniającym osiągnięcie odpowiedniej jakości ścieków oczyszczonych odprowadzanych do środowiska, zgodnie z Dyrektywą 91/271/EEC , Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 08 lipca 2004 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego i Ustawą Prawo Ochrony Środowiska.
Celami Projektu są:
- wyposażenie Aglomeracji Poznań i Aglomeracji Murowana Goślina w zbiorcze systemy kanalizacji sanitarnej,
- zapewnienie ochrony zasobów przyrodniczych i środowiskowych Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka wraz z otuliną i terenami przyległymi,
- wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej na terenie objętym Projektem
- podwyższenie standardów życia mieszkańców objętych zakresem Projektu.
Osiągnięciu w/w długofalowych celów służyć będzie budowa zintegrowanego systemu kanalizacji sanitarnej, który pozwoli na zebranie i odprowadzenie ścieków do istniejących oczyszczalni ścieków w Koziegłowach i Szlachęcinie.
Redukcja ładunku zanieczyszczeń w ściekach powstających na obszarze projektu ograniczy niekorzystne oddziaływanie na środowisko gruntowo – wodne.
Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie korzyści społecznych i gospodarczych wyrażających się utworzeniem nowych podmiotów gospodarczych oraz nowych miejsc pracy.
Realizacja projektu przyczyni się do wypełnienia celów określonych w Narodowych Strategicznych Ramach Odniesienia 2007 – 2013 oraz Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Realizacja Projektu przyczyni się do osiągnięcia celów ogólnej strategii w zakresie ochrony środowiska na szczeblu międzynarodowym, krajowym, wojewódzkim, regionalnym i lokalnym.{/slide}
{slide=Historia prac nad projektem}
- Wrzesień 2001 – Opracowanie mapy potrzeb kanalizacyjnych gmin
- 28 lutego 2002 Podpisanie Listu Intencyjnego, którego Sygnatariuszami byli: Burmistrzowie i Wójtowie gmin członkowskich, Wiceprezes Zarządu ówczesnych PWiK (obecnie AQUANET), Starostowie powiatu poznańskiego i gnieźnieńskiego, Dyrektor Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Przewodniczący Rady Naukowej Związku
- Marzec 2003 – Grudzień 2003 Opracowanie Koncepcji kanalizacji gmin
- oraz Studium Wykonalności i wstępnego raportu oddziaływania na środowisko
- Kwiecień 2004 Rozpoczęcie prac nad wnioskiem do Funduszu SpójnościLipiec 2004 Złożenie wniosku do dofinansowanie z Funduszu Spójności – w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- 16 sierpnia 2004 Pierwsza rejestracja wniosku w Komisji Europejskiej pod nr 2004/PL/16/C/PE/030 – Zobacz
- 17-18 maja 2005 Wizyta studyjna przedstawicieli Komisji Europejskiej – zobacz
- Sierpień – październik 2005
- Przygotowanie Raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
- Procedura oceny wpływu przedsięwzięcia na środowisko zgodnie z „Wytycznymi odnośnie postępowania w zakresie ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszu Spójności” – z uwzględnieniem nowego stanu prawnego – Prawo ochrony środowiska oraz ze szczególnych uwzględnieniem obszarów sieci Natura 2000 dla projektów Funduszu Spójności.
- W ramach procedury OOŚ, której obowiązkowym elementem są konsultacje społeczne, odbyły się dwa spotkania ze społeczeństwem – w Pobiedziskach i Murowanej Goślinie. Celem spotkań było zaprezentowanie Raportu OOŚ oraz zebranie ewentualnych uwag:
- 12 października 2005
Wydanie dwóch decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia :- Decyzja wydana przez Burmistrza Miasta i Gminy Pobiedziska – dla terenów projektu znajdujących się w zlewni Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach – gmina Pobiedziska, gmina Swarzędz, część gminy Czerwonak
- Decyzja wydana przez Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina – dla terenów projektu znajdujących się w zlewni Oczyszczalni Ścieków w Szlachęcinie – gmina Murowana Goślina, gmina Skoki, część gminy Czerwonak
- Pozytywna ocena naszego Projektu przez ekspertów z JASPERS (http://www.pois.gov.pl/WstepDoFunduszyEuropejskich/Strony/Inicjatywa_JASPERS.aspx)
- luty 2007 Złożenie aktualizacji zgodnie z wymogami Rozporządzenia Komisji Europejskiej w związku z wejściem w nowy okres programowania 2007-2013
- 15 października 2009 Podpisano umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zobacz
- 05 grudnia 2008 – ponowna rejestracja Projektu w Komisji Europejskiej – dla nowego okresu programowania (2007 – 2013) Projekt otrzymał numer CCI projektu w systemie SFC: 2007PL161PR006
SFC – Structural Funds Common System – wspólny system rejestracji projektów.
CCI – Common Code Identification number – numer identyfikacyjny, referencyjny. - Listopad 2009 – złożenie ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie (wersja ta była efektem zadawanych pytań i udzielanych odpowiedzi w ramach oceny przeprowadzonej przez Komisje Europejską od grudnia 2008 do października 2009) {/slide}