Ostatniego dnia marca 2011, gościliśmy w Związku Międzygminnym „Puszcza Zielonka” delegację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Panie: Hanna Piasecka – Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Wód i Magdalena Tokarska – Kusyk – Koordynator Projektu „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” wzięły udział w uroczystości podpisania umowy na roboty budowlano – montażowe dla gminy Murowana Goślina w ramach Projektu.
Pamiątkowe zdjęcie podczas uroczystości podpisania umowy
Wizyta w Oczyszczalni Ścieków w Szlachęcinie |
Pani Dyrektor Piasecka w swojej krótkiej wypowiedzi potwierdziła, że w ostatnich dniach Rada Nadzorcza NFOŚiGW podjęła decyzję o wsparciu finansowym naszego przedsięwzięcia w postaci udzielenia pożyczki na prawie 75 milionów zł, ponadto zapewniła, że Narodowy Fundusz będzie wspierał Związek w procesie wdrażania Projektu.
Po zakończeniu uroczystości pojechaliśmy do Oczyszczalni Ścieków w Szlachęcinie, aby zaprezentować zakład w trakcie pracy. Do tej właśnie oczyszczalni, po zrealizowaniu Projektu skierowane będą ścieki z około połowy terenu projektu – to jest z gmin: Murowana Goślina, Skoki i części gminy Czerwonak.
Przed siedzibą Związku. |
Spotkanie z pracownikami Jednostki |
Kolejnym miejscem, które Panie chciały obejrzeć była siedziba Związku i jednocześnie Jednostki Realizującej Projekt „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”. Panie poznały zespół JRP zajmujący się Projektem i obejrzały biura, czyli miejsce, gdzie odbywa się proces zarządzania projektem w sensie technicznym, finansowym i organizacyjnym .
Spotkanie z pracownikami Jednostki Realizującej Projekt |
Wizyta obu stronom przyniosła korzyści, ponieważ pozwoliła na omówienie wielu zagadnień i lepsze poznanie się.
Pani Magda Tokarska Kusyk – koordynator projektu z ramienia NFOŚiGW jest „osobą pierwszego kontaktu”, swego rodzaju łącznikiem pomiędzy nami a pozostałymi instytucjami. Natomiast Pani Dyrektor Piasecka w istotny sposób wspiera nasz Projekt na poziomie Departamentu Ochrony Wód NFOŚiGW.
Spotkanie z pracownikami Jednostki Realizującej Projekt
Przypomnijmy, że Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie jest filarem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska. Podstawą działania Narodowego Funduszu jest ustawa Prawo Ochrony Środowiska. Najważniejszym zadaniem Narodowego Funduszu w ostatnich latach jest efektywne i sprawne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na rozbudowę i modernizację infrastruktury ochrony środowiska w naszym kraju. Wdrażanie projektów ekologicznych, które uzyskały lub uzyskają wsparcie finansowe z Komisji Europejskiej oraz dofinansowanie tych przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu będzie służyło osiągnięciu przez Polskę efektów ekologicznych wynikających ze zobowiązań międzynarodowych. W sektorze środowiska w działaniu GOSPODARKA WODNO ŚCIEKOWA w ramach Program Operacyjny INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO, NFOŚiGW jest instytucją wdrażającą.
Autor informacji:
Olga Godynicka-Kubiak
Kierownik Jednostki Realizującej Projekt