„Czysty las wokół nas” – chwilowo dzięki przedszkolakom. Z Przedszkola Publicznego nr 46 w Poznaniu, które przyjechały na podchody przyrodnicze do Puszczy Zielonka. Ostatnia majowa sobota przedstawiła Puszczę małym gościom w słonecznym świetle i pięknej szacie. We wrotach Puszczy czekał na nie Wielki Lis, czyli w rzeczywistości Leśniczy Annowa. Zanim maluchy wyruszyły w drogę z Lisicą, Elegancką Podróżnicą, poznały tajniki leśnego rzemiosła, dotknęły łopat daniela i czaszki… kota. Na drodze podchodów poznały mnóstwo tajników lasu, a kiedy już traciły siły wyczerpane marszem, zastrzyku energii dodała im wiadomość, że Przebiegła Wilczyca ukryła SKARB, co skwapliwie podpatrzył życzliwy przedszkolakom królik Bronek… Mało tego! Okazało się, że w Puszczy rośnie wyjątkowe drzewko Bożonarodzeniowe, które rodzi prezenty każdego 24-ego dnia miesiąca. Jeśli dodamy do tego fakt, że akurat w noc poprzedzającą podchody słynna Mary Poppins zostawiła w Puszczy swój parasol na jednej z sosen…- zadowolenie przedszkolaków mamy murowane. W podziękowaniu za zabawę malcy posprzątali skwapliwie ze śmieci trasę swojej wędrówki, a im za to wręczono dyplomy i honorowe tytuły „Pasjonata Puszczy Zielonka”. O zabawie długo można by opowiadać, ale główna, przyświecająca jej idea polega na tym, aby uczyć od najmłodszych lat poszanowania dla lasu, jego mieszkańców oraz pracy leśnika. W związku z tym założeniem, Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” po raz drugi zorganizował cykl leśnych wycieczek dla przedszkolaków. Oprócz poznaniaków przyjadą jeszcze w tym roku do Puszczy przedszkola ze Skoków i Koziegłów. Kampania ekologiczna o chwytliwej nazwie „Czysty las wokół nas” zakłada również tematyczną wystawę fotograficzną, która już od lipca wędrować będzie po wszystkich gminach związkowych, prezentując walory, zniszczenia i sposoby rozsądnego korzystania z zasobów Puszczy. Prezentowane zdjęcia będą na tyle wymowne, aby zmusić oglądających nie tylko do chwilowej refleksji, ale istotnych zmian w sposobie postępowania względem środowiska przyrodniczego. Ważnym elementem kampanii, po którym Związek wiele sobie obiecuje będą szkolenia dla: pracowników samorządowych, radnych, sołtysów, nauczycieli oraz bibliotekarzy. Wszak kto ma lepiej promować Puszczę Zielonka niż wymienione grupy?
Kampania ekologiczna potrwa do końca roku i będzie również okazją do zachęty dla udziału w trwającym od lutego konkursie fotograficznym „Obiektywna Zielonka” – nie można bowiem dotknąć sedna zagadnienia, jeśli się go nie zobaczy na własne oczy. A Puszczę Zielonka zobaczyć warto na pewno!
Impreza została dofinansowana ze środków Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. turystyki