Pierwsza w historii Noc Kościołów Drewnianych w Puszczy Zielonka przeszła do historii i została zapisana złotymi zgłoskami, a raczej „niebiańskimi”. Bo chociaż scenariusz Nocy z pewnością był pisany ludzką ręką, to realizacja – z pewnością nie należała już tylko do człowieka…Trzy parafie: w Uzarzewie, Wierzenicy i Kicinie dały się poznać jako pełne radości, życzliwości i otwartości na gości, muzykę i śpiew. Perfekcyjna organizacja sprawiła, że wszystko „płynęło” we właściwym tempie i nikt nie odczuwał dyskomfortu z przyczyn technicznych, a już na pewno nie artystycznych. Koncerty – na najwyższym poziomie i maksymalnym zaangażowaniu muzyków sprawiły, że jeśli ktoś podążał całą trasą koncertową tej Nocy, z pewnością nadrobił zaległości kulturalne z nawiązką.
Uzarzewo – Kids Gospel Joy. Mała miejscowość, jakby na końcu świata, a na pewno na końcu drogi. I właśnie na końcu tej drogi zaskakuje podróżnego pięknie odremontowany kościół św. Michała, a na przykościelnym cmentarzu wita go „Pielgrzym” – przejmująca rzeźba Władysława Marcinkowskiego – najznamienitszego rzeźbiarza Wielkopolski XIX w.
Kościół powoli zapełnia się nieśmiało zaglądającymi parafianami – Oni są głównymi odbiorcami koncertu. Dyrygentka, Agnieszka Tomaszewska ma jednak dar przekonywania i już za chwilę grupa miejscowych dzieci tańczy i śpiewa razem z chórem, a raczej z nim coraz odważniej konkuruje. Radość i entuzjazm dzieci z chóru przyciągają wzrok i angażują dłonie do klaskania. Wszak Ks. Proboszcz Tadeusz Kurpisz dał dyspensę! Na tańce, śpiewy a nawet okrzyki! Na końcu udaje się zmobilizować dorosłych – teraz już wszyscy w komplecie dają upust swojej skrywanej, nadal trochę dziecięcej energii. Kościół pulsuje Bożą radością…
I wreszcie znamienne zdanie Gospodarza na zakończenie, jakże ważne dla Parafian: „nigdy dotąd kościół uzarzewski nie był tak rozśpiewany i roztańczony!’. Czy to oznacza, że zapaliło się zielone światło dla działalności kulturalnej tego kościoła, a przede wszystkim parafii? Wierzymy w to…
Wierzenica – wieś widziała już niejedno… Ale tego wieczora parafianie i goście doświadczyli prawdziwego cudu. Las rąk, moc serc i siła głosów połączyły się w ocean silnego śpiewu i promieniującej radości. Siewcy Lednicy przywiali Ducha Świętego prosto z Lednicy, gdzie tydzień wcześniej oprawiali swoją twórczością kolejne spotkanie Młodych. A teraz, w Wierzenicy mieliśmy okazję zobaczyć co oznacza słowo „wspólnota”. Zwłaszcza tak silna jak ta w Wierzenicy, rozwijająca się pod skrzydłami Ks. Przemysława Kompfa.
Nic nie odda wrażeń, ale na pewno trzeba opisać jedno niezwykłe zdarzenie. „Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo…” – te słowa zaśpiewane jednym silnym głosem przez wszystkich obecnych, przed obrazem MB Wierzenickiej, rzuciły wszystkich na kolana. Nie w przenośni, lecz dosłownie. A po tym wymownym odruchu serc, każdy w milczeniu już opuszczał świątynię, uspokajając niezwykle silne emocje, których tutaj doznał. I trzeba mieć nadzieję, że te najważniejsze nigdy nie wygasną…
Kicin – nazwisko legenda. Natalia NIEMEN – Otremba. Znana wokalistka dużego formatu i zdawałoby się mały kościół wiejski, w który schowa się Jej silny głos. Nic bardziej mylnego. Wygaszone światła, kameralny skład (jedynie akompaniament genialnego Pawła Zareckiego), doskonałe nagłośnienie… Koncert poprowadzony został w małżeńskim duecie – Natalii z Mateuszem. Bo kto może mówić bardziej przekonywująco o miłości niż szanujące się małżeństwo? Miłość Boża, małżeńska, do dzieci, z tęsknotą za zmarłymi bliskimi… – odcieni miłości jest tak wiele, a tak mało było czasu, aby o tym zaśpiewać… Przynajmniej tak się wszystkim zdawało, ciągle bijącym brawo i czekającym następnej wymownej pieśni. A na koniec prawdziwy „deser” – „Jestem Mamą” zaśpiewała Natalia. I wtedy się zaczęło… Ta piosenka, tak bardzo ludzka, trafiająca mocno do serca śpiewana jest prawdopodobnie i nucona w domach do dzisiaj… Śpiewał każdy, Ojcowie też. Bo każdy kogoś kocha.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom pierwszej Nocy Kościołów Drewnianych, którzy z przejęciem i profesjonalizmem podeszli do sprawy, wierząc w jej powodzenie.
Są wśród nich (w kolejności alfabetycznej):
-
CRKF Akwen w Czerwonaku,
-
LOP / Koło Przyrodnicze „Ćma” z Czerwonaka,
-
Ośrodek Kultury w Swarzędzu,
-
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Rodzin Dysfunkcyjnych z Uzarzewa,
-
UG Czerwonak,
-
UMiG Swarzędz,
-
policji, straży pożarnej i straży miejskiej gmin Czerwonak i Swarzędz.
Osobne podziękowania należą się parafianom wsi Uzarzewo, Wierzenica i Kicin, którzy zapewnili dogodne zaplecza dla organizacji koncertów, oraz służyli radą i pomocą.
Impreza nie miałaby z pewnością tak dobrego odbioru gdyby nie Radio Emaus (89.8 FM), które podjęło się promocji tego wydarzenia na falach radiowych, a w dniu koncertów emitowało na żywo ich fragmenty, przyczyniając się tym samym do szerokiej promocji i dobrego odbioru nieobecnych ciałem, lecz obecnych duchem.
Informacja dla lubiących statystykę – w imprez uczestniczyło w sumie ok. 500 osób (z czego w samej Wierzenicy przewinęło się 250 osób).
Podsumowując – nie mamy najmniejszej wątpliwości, że Noc Kościołów Drewnianych JUŻ wpisała się na stałe w kalendarium imprez kulturalnych Puszczy Zielonka i co roku obejmować będzie swym zasięgiem coraz większą liczbę kościołów na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.
Główny organizator – Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”
Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. turystyki