Z przykrością informujemy, że sezon wiosenno – letni 2011 przyniósł turystom pewne niedogodności w komunikacji rowerowej i kolejowej na szlakach. Poniżej szczegółowe informacje.
Łącznikowy szlak rowerowy R9 nieprzejezdny w Skokach.
Szlak rowerowy R9 w systemie szlaków rowerowych Puszczy Zielonka biegnący głównie przez Gminę Skoki jest na pewnym odcinku nieprzejezdny. Z uwagi na bardzo wysokie stany wód tej wiosny, grobla pomiędzy rzeką Małą Wełną a stawami rybnymi w Skokach została przerwana. W ten sposób jeden z najbardziej malowniczych odcinków tego szlaku został wykluczony na okres bieżącego roku kalendarzowego.
Nie zniechęcamy jednak rowerzystów do jazdy szlakiem R9, proponujemy bowiem objazd przez Skoki, a zatem:
- dla jadących od strony Potrzanowa, po dojechaniu do granicy stawów na jazie na Małej Wełnie, proponujemy pojechać prosto ulicą Polną. Po przejechaniu ok. 1,5 km wyjedziemy w mieście na przeciwko Komisariatu Policji. Dotrzemy w ten sposób na trasę Cysterskiego Szlaku Rowerowego (CRS), którego znaki będą nas dalej prowadzić. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy tory kolejowe i kierujemy się prosto ul. Antoniewską przez następne ok. 1,5 km. Dojeżdżamy do mostu na Małej Wełnie, po lewej stronie widzimy ostatni budynek na tej ulicy. Za nim skręcamy w lewo w las, żegnamy CSR i powinniśmy dojrzeć ponownie oznaczenie R9,
- dla jadących od strony Raczkowa sytuacja odwrotna. Po wyjechaniu na asfalt ul. Antoniewskiej nie skręcamy w lewo w kierunku stawów rybnych, ale jedziemy do miasta. Obok Komisariatu Policji skręcamy w lewo w ul. Polną, którą dojeżdżamy do jazu na małej Wełnie i tym samym wracamy na szlak R9.
Remont linii kolejowej nr 365 „Poznań Wschód – Bydgoszcz” na terenie województwa wielkopolskiego, tj. szynobus nie kursuje!
Do końca roku kalendarzowego potrwają prace modernizacyjne na trasie kolejowej z Poznania do Wągrowca. W wyniku tego przedsięwzięcia niemożliwy będzie dowóz rowerów na tereny bliskie Puszczy Zielonka. Alternatywna komunikacja autobusowa nie rozwiąże tego problemu, dlatego rowerzyści muszą nastawić się na dłuższą wyprawę do Puszczy, lub korzystać z linii kolejowej Poznań – Gniezno.
Pocieszającym niech będzie fakt, że po remoncie pociągi mają osiągać 70 km/h, a po wybudowaniu Lokalnego Centrum Sterowania prędkość ta wzrośnie do 120 km/h. Przejazd z Wągrowca do Poznania skróci się blisko o połowę, a szynobusy mają kursować co 30 minut.
Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. turystyki
Informacje o utrudnieniach na Szlaku R9 nadesłała Karolina Stefaniak (UMiG Skoki – Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich)