Przedsięwzięcie „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” realizowane jest na terenie 5 gmin i podzielone na 7 zadań. Największe z nich realizowane będzie na terenie gminy Pobiedziska, gdzie wybudowany zostanie odcinek ok. 105,5 kilometrów sieci sanitarnej i 54 przepompownie.
W środę, 13 lipca w urzędzie Miasta i Gminy Pobiedziska podpisana została umowa z wykonawcą robót budowlano-montażowych na terenie gminy Pobiedziska, firmą: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Eko-Wark” Sp. z o.o. ze Szczecina. Umowa podpisana w Pobiedziskach jest już szóstą w ramach projektu „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”. Wcześniej podpisane zostały umowy z wykonawcami prac na terenie gmin: Czerwonak (dwa zadania), Swarzędz (dwa zadania) i Murowana Goślina (jedno zadanie). Trwają czynności związane z wyłonieniem wykonawcy na ostatnie zadanie w ramach przedsięwzięcia, które realizowane będzie na terenie gminy Skoki (ok. 40 km sieci i 20 przepompowni).
Projektem na terenie gminy Pobiedziska będą objęte miejscowości: Pobiedziska, Jankowo, Jankowo-Młyn, Uzarzewo Huby, Biskupice, Bugaj, Promienko, Borowo Młyn, Promno Stacja, Jerzykowo, Wronczyn, Wronczynek, Bednary, Stęszewko, Stęszewice, Kowalskie, Tuczno. Firma Eko-Wark ze Szczecina będzie miała 24 miesiące (od daty rozpoczęcia robót) na realizację zadania. Wartość kontraktu wynosi 92 092 530,66 zł (brutto).
Spółka Eko- Wark wykonuje już jedno zadanie w ramach projektu, wcześniej wygrała przetarg na wykonani zadania 4 (gmina Czerwonak, miejscowości: Czerwonak, Kicin, Kliny, Mielno, Dębogóra, Miękowo, Annowo; ok. 58,7 sieci i 24 przepompownie; wartość kontraktu około 39 mln zł).
W latach 1990 – 2002, wybudowano na terenie gminy Pobiedziska 12,4 km kanalizacji, czyli budowano ok. 1 km na rok. Od 2003 do 2010 roku zbudowano około 28,5 km, czyli niecałe 10 km rocznie, natomiast teraz, przez dwa lata wybudowanych zostanie po ok. 50 km rocznie. Realizacja tego zadania umożliwi podłączenie się do kanalizacji 5,5 tys. osób. Obecnie na terenie gminy Pobiedziska z system kanalizacji korzysta około 8 tys. osób. Po zakończeniu projektu podłączonych do kanalizacji będzie w sumie około 14 tys. osób, co stanowić będzie ok. 80 procent mieszkańców gminy, a do skanalizowania pozostanie część ulic w Pobiedziskach oraz miejscowości Kocanowo, Węglewo, Góra i Kołata.
W trakcie uroczystości powiedzieli
Michał Podsada, Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska:
– Po różnych wojnach, które toczyliśmy, po wielu zarzutach, że jesteśmy nieskuteczni nadszedł bardzo ważny, z niecierpliwością wyczekiwany moment podpisania umowy. Zawsze byłem przekonany o tym, że odniesiemy sukces.
Wybudowanie systemu jest elementem realizacji strategii, którą przyjęliśmy. W strategii zapisaliśmy m.in.: „Pobiedziska to atrakcyjna, turystyczna gmina przyjazna mieszkańcom, gościom i inwestorom. Bazując na związkach z Poznaniem dążymy do podnoszenia poziomu życia mieszkańców oraz rozwijania usług rekreacyjnych”. System kanalizacji sanitarnej przyczynia się do poprawy warunków życia mieszkańców i gości odwiedzających gminę, ponadto pomaga w tworzeniu warunków dla rozwoju gospodarczego. W okolicach przechodzenia sieci będziemy aktywizować tereny pod budownictwo mieszkaniowe, działalność gospodarczą lub działki rekreacyjne.
Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka (Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina)
– Na tym etapie można powiedzieć, że jako Pobiedziska wygraliśmy . 105 kilometrów to jest prawie jedna trzecia naszego projektu. Żadna z gmin, a dotyczy to wszystkich gmin tworzących Związek, nikt z nas nie zrealizowałby w inny sposób niż poprzez Związek projektu w tak dużym zakresie.
Nie zatrzymujemy się na projekcie Puszcza Zielonka 1. Dzisiaj zapadła decyzja, aby podjąć działania w ramach Puszczy Zielonka 1bis. Korzystając z przygotowanego przez NFOŚiGW instrumentu finansowego chcemy stworzyć możliwość podłączenia się do systemu posesji, które nie są objęte obecnie realizowanym projektem. Chodzi o właścicieli posesji, które zlokalizowane są blisko systemu, ale w projekcie, z różnych względów się nie znalazły, np. dom został wybudowany, lub działka wydzielona już po stworzeniu projektu systemu. Jeśli nam się powiedzie i uzyskamy dofinansowanie, wyrównamy szanse osób, które objęte są przedsięwzięciem i tych, którzy obecnie są poza projektem. Pracujemy też nad projektem Puszcza Zielonka 2. To przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie 4 gmin. Będzie to projekt mniejszy, uzupełniający, na początku przyszłego roku powinniśmy mieć już pozwolenie na budowę. Myślimy też o projekcie Puszcza Zielonka 3, który ma wykorzystać propozycję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowania rozwiązań indywidualnych. Ten projekt, adresowany jest do właścicieli posesji , które nie mogą być ze względu na położenie zbyt dalekie od sieci, włączone do systemu kanalizacji istniejącego i budowanego. Jeśli nam się to uda, będziemy mogli powiedzieć, że przełom cywilizacyjny się dokonał, a problem kanalizacji przestanie istnieć.
Lech Pieczyński, przedstawiciel Wykonawcy, Prezes Zarządu firmy P.P.-U. „Eko-Wark” Sp. z o.o.:
– Znalazłem się w firmie wykonawczej, której przyszło realizować wielkie przedsięwzięcie. Chcę zapewnić, że będziemy starali się wykonać to zadanie dobrze. Będziemy prosić o wyrozumiałość, ponieważ przy prowadzeniu robót na tak wielką skalę, wśród społeczności lokalnej pojawiają się różne reakcje, tak dobre jak złe. Będziemy się starać reagować na wszystkie sygnały, aby uciążliwość dla mieszkańców była jak najmniejsza i aby ostatecznie, po zakończeniu robót, Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” i gmina Pobiedziska efekt ekologiczny, który planują uzyskać osiągnęły.