Burmistrzowie i Wójtowie gmin tworzących Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”, na corocznym spotkaniu przedstawili radnym gmin członkowskich informacje na temat działalności Związku. W Ośrodku kultury w Swarzędzu, gdzie odbywało się spotkanie obecni byli też przedstawiciele wykonawców realizujących roboty w ramach przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”, przedstawiciel Inżyniera Kontraktu oraz pracownicy Związku.
Gospodarzem spotkania, które odbyło się w środę 26 października po południu w Ośrodku Kultury w Swarzędzu była Burmistrz Swarzędza Anna Tomicka, a prowadził je Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, Burmistrz Murowanej Gośliny. Spotkanie podzielone zostało na cztery części. W pierwszej zobaczyliśmy film promujący walory przyrodnicze i turystyczne gminy Swarzędz, natomiast w następnej, Patrycja Owczarzak pracująca w Związku, w Dziale Turystyki, przedstawiła prezentację na temat działań prowadzonych w ostatnim roku. I tak, uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. o intensywnych działaniach prowadzonych na Szlaku Kościołów Drewnianych (pierwszy raz organizowana Noc Kościołów Drewnianych zebrała bardzo liczne grono uczestników), o powstaniu nowej ścieżki dydaktycznej „Modra Przygoda”, o po raz pierwszy w tym roku organizowanych rajdach nordic walking i jubileuszowym V Cysterskim Rajdzie pieszo-rowerowym.
Część zasadnicza spotkania poświęcona była omówieniu działalności Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” w zakresie realizacji przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”. Olga Godynicka-Kubiak, członek Zarządu Związku, jednocześnie kierownik Jednostki Realizującej Projekt po przedstawieniu struktury organizacyjnej Związku omówiła historię prac nad projektem, zakres projektu, sposób finansowania Przedsięwzięcia, cele projektu oraz najważniejsze wydarzenia (podpisanie umów z Wykonawcami robót na poszczególnych zadaniach) z ostatniego roku. Uczestnicy uzyskali też informacje na temat efektu ekologicznego, co oznacza określenie i dlaczego osiągnięcie efektu jest tak ważne dla zakończenia projektu sukcesem (aby projekt był współfinansowany ze środków UE, w 2015 poziom skanalizowania gmin członkowskich powinien wynosić ponad 85 proc.).
Radni dowiedzieli się też na temat stanu realizacji prac nad projektem funkcjonującym pod nazwą „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic-ETAP II”. Projekt ten ma być kontynuacją obecnie realizowanego i ma objąć posesje, które w aktualnie realizowanym projekcie się nie znalazły. ETAP II realizowany będzie na terenie gmin Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska i Skoki.
W ostatniej części spotkania radni mieli możliwość zadawania pytań dotyczących realizacji projektu. Radny gminy Swarzędza Ryszard Dyzma pytał, dlaczego na około 10 posesjach w Paczkowie nie znalazły się studzienki kanalizacyjne, natomiast w projekcie studzienki widnieją na działkach niezabudowanych. – Doszło do sytuacji, gdy w projekcie zabrakło pewnej ilości działek zabudowanych. Te wszystkie przypadki szczegółowo analizujemy, przekazaliśmy do Urzędu Gminy w Swarzędzu wykaz wszystkich studzienek, które być może są niepotrzebnie zaprojektowane i będziemy starali się w ramach możliwych procedur, tak aby nie stracić dofinansowania, „przerzucić” te studzienki do posesji zabudowanych. Chcę zwrócić jednak uwagę na fakt, że nasza działalność podlega ściśle określonym procedurom. A procedura jest taka: to co zawarte jest w projekcie podlega dofinansowaniu. Jeśli dokonuje się zmian w projekcie, trzeba to zrobić bardzo umiejętnie, aby nie stracić dofinansowania – wyjaśniał Jarosław Beszterda, kierownik Działu Technicznego JRP.
Agnieszka Dolata, radna powiatu poznańskiego wyraziła opinię na temat kanalizacji na ulicy Warzywnej w Swarzędzu, że położona jest zbyt płytko i z tego powodu kilka domów nie może zostać podłączonych. – Ulica Warzywna była włączona w ulicę Kupiecką, a rzędna na Kupieckiej była już zastana i determinowała głębokość posadowienia kanału na Warzywnej – wyjaśniał I Zastępca Burmistrza Swarzędza Adam Trawiński.
– Ja uważam, że w projekcie obejmującym 370 kilometrów kanalizacji i 150 przepompowni mają prawo wystąpić pewne niedoskonałości. Przy każdym projekcie mają miejsce sytuacje, które wymagają uzgodnień z projektantem, a nawet wprowadzenia korekt. I takie korekty na placu budowy poprzez wpis do dziennika są czynione. Takimi procedurami jedne problemy można rozwiązać, inne nie. Tego typu kwestie trzeba indywidualnie rozstrzygać i my jesteśmy do tego przygotowani – mówił Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku.
– To ile osób podłączy się do nowobudowanej sieci kanalizacyjnej w ogromnym stopniu zależy od nas wszystkich. Wiemy co robić, abyśmy nie musieli oddawać środków, na które czekaliśmy wiele lat. W tym składzie, mam na myśli wójtów i burmistrzów, pracowaliśmy nad projektem od samego początku i dotarliśmy do etapu z którego wszyscy zaczynamy się cieszyć – powiedziała na zakończenie spotkania Burmistrz Anna Tomicka, po czym podziękowała wszystkim za udział w spotkaniu.
P.N.