Kwotę, 73 milionów zł pożyczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Związkowi Międzygminnemu „Puszcza Zielonka”. W ten sposób całkowicie domknięte jest finansowanie projektu.
Pożyczka ma na celu dofinansowanie przedsięwzięcia, w celu uzupełnienia wkładu własnego (pożyczka finansuje ok. 25 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia).
Wysokość pożyczki wynosi 73.177.444,00 PLN, oprocentowanie: WIBOR 3M + 50 punktów bazowych (na dzień dzisiejszy ok. 5,43 proc. w skali roku). Pożyczka udzielona jest na lata 2011-2032. Raty kapitałowe będą spłacane kwartalnie, a odsetki w okresach kwartalnych na koniec każdego kwartału kalendarzowego.
Okres karencji: od daty wypłaty ostatniej transzy tj. 12/2013 do 06/2014
Zabezpieczeniami pożyczki będą: weksel własny 'in blanco’ oraz cesja wierzytelności z tytułu Umowy dzierżawy majątku.
Podpisanie umowy miało miejsce 18 listopada 2011 roku w siedzibie Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Ze strony Związku dokument podpisał Tomasz Łęcki – Przewodniczący Zarządu Związku, Burmistrz Murowanej Gośliny, natomiast ze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reprezentowała Małgorzata Skucha, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W uroczystości brał udział również Mariusz Poznański – Przewodniczący Zgromadzenia Związku, Wójt Gminy Czerwonak.
W trakcie spotkania powiedzieli:
Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, burmistrz Murowanej Gośliny:
– Koszt całego projektu wynosi około 370 milionów z tego prawie 70 milionów to podatek VAT, podatek, który jest zwracany. 200 milionów stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej i 73 miliony to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pozostałe 27 milionów stanowi bezpośredni wkład gmin oraz pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zwracana przez gminy.
73 miliony z Narodowego Funduszu będzie wydatkowane na zapłatę firmom wykonawczym za realizowane roboty. Spłata, co bardzo ważne, nie obciąża bezpośrednio budżetu gmin, rozłożona na 20 lat wkalkulowana jest w przychody z projektu. Głównym przychodem dla Związku jest czynsz dzierżawny, który będzie płacił Operator, my wydzierżawiamy majątek Operatorowi, którego wybraliśmy, jest nim Aquanet. Ten czynsz posłuży do spłaty rat pożyczki. Projekt w prawie jednej czwartej zarabia więc sam na siebie.
Mariusz Poznański, Przewodniczący Zgromadzenia Związku, Wójt Gminy Czerwonak:
– Jako Związek Międzygminny sukces odnieśliśmy dlatego, że pięć gmin potrafiło solidnie pracować, potrafiły rozwiązywać konflikty, które między nami powstawały, gminy potrafiły podejmować ryzyko, a Rady akceptowały nasze trudne decyzje, które musieliśmy podejmować. Myśmy rozpoczęli naszą pracę w 2000 roku ale już wtedy mieliśmy na uwadze, że przede wszystkim duże projekty będą finansowane i to wspólne działanie dało nam szanse pozyskania środków europejskich na to żeby naszą ukochaną Puszczę Zielonka ochronić przed zanieczyszczeniami. Realizacja tego projektu nigdy by się nie powiodła, gdyby nie przychylność poszczególnych zarządów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a szczególnie obecnego zarządu, który potrafił w sytuacjach dla nas bardzo trudnych wspomóc nas, doradzić.
Już mamy w zanadrzu drugi projekt, który zamierzamy realizować, jest on związany z budową kolejnych przyłączy. W tym programie mieszkańcy będą mogli otrzymać bardzo duże dofinansowanie w wysokości prawie 90 proc. Chcemy w tym programie uczestniczyć, i mamy nadzieję, że ci mieszkańcy, którzy z różnych względów nie znaleźli się w projekcie obecnie realizowanym, będą mieli możliwość podłączenia swoich posesji do systemu w ramach projektu następnego.
Przed podpisaniem umowy Małgorzata Skucha, Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW zapoznała się z funkcjonowaniem projektu. Prezentację przedstawił Tomasz Łęcki.
Małgorzata Skucha, Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
– Na ręce panów chciałabym złożyć gratulacje, bo jest to naprawdę bardzo trudny projekt, projekt grupowy, który z jednej strony jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, natomiast z drugiej niesie wiele niebezpieczeństw. Gratuluję zgodności w działalności Związku.
Mam nadzieję, że obok tego potężnego projektu będą Państwo beneficjentem projektu mniejszego, o którym wspomniał przed chwilą Przewodniczący Zgromadzenia. Oferujemy ponad 300 milionów na projekty związane z podłączeniami, aby można było zagwarantować efekt ekologiczny w projektach współfinansowanych przez Komisję Europejską. Oferujemy 45 procent dotacji i 45 procent pożyczki, jest więc możliwość sfinansowania na poziomie 90 procent. Od razu jednak sygnalizuję, że środki będą rozdzielne zgodnie z zasadą kto pierwszy ten lepszy, aż do wyczerpania.
P.N.