Dla miłośników Nordic Walking stworzona została sieć tras przebiegających przez najciekawsze tereny Parku Krajobrazowego „Promno” leżącego w gminie Pobiedziska. Odbywając leśne wędrówki zobaczyć można nie tylko najcenniejsze bogactwa przyrody nieożywionej, ale również można spotkać licznych czworonożnych mieszkańców Parku Promno.
Malownicza roślinność odbijająca się w tafli pięknego jeziora, urokliwe mokradła ukryte pośród leśnej gęstwiny, obcowanie z przyrodą tak blisko, jak nigdy dotąd – to niesamowite przeżycia czekające na piechurów przemierzających leśne dukty.
Zapraszamy do zwiedzania polodowcowego krajobrazu morenowego i lasów o bardzo bogatym i zróżnicowanym podszyciu, pośród których skrywa się aż 25 jezior i 250 oczek wodnych.
Zapraszamy na pobiedziskie szlaki!
SZLAK POBIEDZISKA – KAPALICA
START/META: Targowisko miejskie nad Jeziorem Małym w Pobiedziskach
Szlak prowadzi od zabytkowej miejskiej zabudowy Pobiedzisk poprzez otulinę Parku Krajobrazowego Promno, aż do jego serca, gdzie podziwiać można urokliwy rezerwat przyrody Jezioro Drążynek. Rezerwat położony jest w zagłębieniu wytopiskowym, w otoczeniu falistych wzgórz morenowych, w środku których znajduje się lustro wody zarastającego, śródleśnego jeziora Drążynek wraz z przyległymi łąkami bagiennymi.
Podział szlaku na kilka pętli umożliwia wybór trasy o dowolnej długości i konfiguracji.
POZIOM TRUDNOŚCI: średni
DŁUGOŚĆ SZLAKU: ok. 10km (największa pętla)
CZAS PRZEJŚCIA: ok. 3 h
SZLAK BRZOSTEK – DRĄŻYNEK
START/META: Parking samochodowy przy jeziorze Brzostek
Najkrótsza z pętli tego szlaku prowadzi linią brzegową wokół jeziora Brzostek. Wydłużenie wędrówki do najdłuższej pętli pozwala dotrzeć do rezerwatu przyrody Jezioro Drążynek oraz przejść na szlak Pobiedziska-Kapalica.
POZIOM TRUDNOŚCI: łatwy
DŁUGOŚĆ SZLAKU: ok. 4,7km (największa pętla)
CZAS PRZEJŚCIA: ok. 1,15 h
SZLAK REZERWAT DĘBINIEC
START/META:Pobiedziska – Letnisko Leśne
Najkrótszy ze szlaków wiedzie wokół rezerwatu przyrody jezioro Dębiniec, który obejmuje śródleśne jezioro wraz z otaczającym je pasem oczeretów, podmokłych łąk, terenów zabagnionych oraz zbiorowisk leśnych. Ponadto w trakcie wędrówki można podziwiać pomnik przyrody – głaz narzutowy
(granit różowy drobnoziarnisty) o wysokości 140 cm i 850 cm obwodu.
POZIOM TRUDNOŚCI: łatwy
DŁUGOŚĆ SZLAKU: ok. 3,3 km
CZAS PRZEJCIA: ok. 1 h
Park Krajobrazowy Promno obejmuje polodowcowy obszar pagórków środkowopoznańskiej moreny czołowej oraz moreny dennej, a jego powierzchnia 2077 ha urozmaicona jest wodami płynącymi i stojącymi. Głównym celem parku jest ochrona i zachowanie polodowcowego krajobrazu oraz terenów o dużych wartościach przyrodniczych, a także zachowanie populacji rzadkich i chronionych gatunków grzybów, roślin i zwierząt wraz z ich siedliskami. Do większych akwenów parku należą jeziora: Dębiniec, Wójtostwo, Dobre i Brzostek. Przez teren parku przepływają dwa główne cieki: Kanał Szkutelniak i Kanał Czachurski, które stanowią jego główną sieć hydrograficzną. Przez południową część otuliny przepływa rzeka Cybina, na której znajduje się największy zbiornik wodny otuliny – Jezioro Góra. Interesujące są jeziora paciorkowe przy wschodniej granicy otuliny (Ósemka, Uli, Cyganek, Baba i Okrąglak. Specyficzną cechą parku jest wysoki udział terenów leśnych. W części północnej i zachodniej przeważają siedliska borowe, natomiast w części południowo-wschodniej – siedliska lasowe. W drzewostanie koło Nowej Górki występuje rzadki gatunek drzewa – chroniony jarząb brekinia. Na uwagę zasługuje bogactwo flory, cenne przyrodniczo są również zbiorowiska z roślinnością wodną i szuwarową torfowisk. Osobliwością jest stanowisko kłoci wiechowatej nad jeziorem Drążynek i Dębiniec, uważane za największe w Wielkopolsce. Fauna parku jest również bardzo bogata. Najlepiej rozpoznaną grupą są kręgowce, w przypadku bezkręgowców dobrze poznanymi grupami systematycznymi są motyle, a najliczniejszymi kręgowcami są ptaki. Z większych ssaków spotyka się sarny, jelenie, dziki i lisy, a także bobry i wydry. W parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody :„Jezioro Dębiniec”, „Jezioro Drążynek” i „Las Liściasty w Promnie”. Ponadto na terenie parku i otuliny znajduje się kilkanaście pomników przyrody. Dodatkową ochronę tych terenów zapewnia specjalny obszar ochrony siedlisk Ostoja koło Promna (sieć Natura 2000).