Świąteczna, uroczysta atmosfera towarzyszyła spotkaniu, które odbyło się 28 grudnia w Zielonce, w ośrodku edukacyjnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wśród około 100 gości byli obecni m.in. Marek Ziółkowski – Senator RP i Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański.
Pod nieobecność Mariusza Poznańskiego, Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka, Wójta gminy Czerwonak (zatrzymały go ważne sprawy służbowe) toast wygłosił Tadeusz Bąkowski, Członek Zgromadzenia Związku, Wójt Kiszkowa – gminy członkowskiej Związku. Gości przywitał i wygłosił okolicznościowe przemówienie Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku, Burmistrz gminy Murowana Goślina. W świąteczny nastrój wprowadziła uczestników spotkania Beata Adamska, poznańska piosenkarka, która zainicjowała wspólne śpiewanie kolęd, wykonała też kilka piosenek świątecznych. Występ artystki został bardzo ciepło przyjęty.
Gości przywitał Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku, obok Olga Godynicka Kubiak, Kierownik Jednostki Realizującej Projekt, w głębi Monika Kulupa z ZM”PZ”. Fot. Paweł Napieralski
Na chwilę przed rozpoczęciem spotkania
Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, podsumowując najważniejsze, związane z funkcjonowaniem Związku wydarzenia roku 2012. Więcej miejsca Przewodniczący poświęcił na poinformowanie o najbardziej aktualnych sukcesach Związku, czyli o przyznaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowania do projektu PZII i dofinansowaniu w ramach projektu „Dofinansowanie przyłączy kanalizacyjnych do zbiorczego systemu kanalizacyjnego” – Puszcza Zielonka BIS (szczegóły na pierwszej stronie tego numeru Biuletynu). Tomasz Łęcki podsumował też stan realizacji robót prowadzonych w ramach przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”. – Projekt zaawansowany jest już w dwóch trzecich – tyle jest wybudowanej sieci. Zmontowane są pierwsze przepompownie, a co najbardziej cieszy mieszkańców, odtworzone są pierwsze drogi. Szczególnie drogi powiatowe zaczynają coraz lepiej wyglądać. Drogi o nawierzchni bitumicznej, często poprzez prace wykonywane w związku z budową kanalizacji, są niszczone w takim stopniu, że nie da ich się fragmentarycznie odtwarzać i odtwarzane są w całości. Dotyczy to na przykład dróg w kierunku Trzaskowa, czy Kamińska, lub innych dróg powiatowych, a także niektórych gminnych – mówił. W swoim wystąpieniu Tomasz Łęcki zachęcał mieszkańców do podłączania swoich posesji do sieci, wypełniania formalności, które niezbędne są do tego, aby móc korzystać z nowego systemu kanalizacji. Odniósł się też do kwestii kosztów, jakie poniosą właściciele posesji w związku z podłączeniem do budowanej sieci. – Sprawa jeszcze nie jest rozstrzygnięta, będziemy ją rozstrzygać w najbliższych miesiącach, i wtedy wiadomo będzie jakie to będą koszty. Na razie mogę powiedzieć, że wszyscy mieszkańcy, którzy korzystają ze szczelnego szamba i płacą za wywóz nieczystości, zazwyczaj około 20 zł za metr sześcienny ścieków, po podłączeniu do systemu kanalizacji będą płacić mniej, a różnica będzie istotna – informował.
Prof. Marek Ziółkowski, Senator RP: Wielkie przedsięwzięcie kanalizacyjne jest nieprawdopodobnym sukcesem wspólnego działania, serdecznie wszystkim tego gratuluję. Działalność Związku, to jest wspaniała rzecz i turystycznie i kanalizacyjnie i społecznie
Beata Adamska śpiewa refleksyjną „Kolędę Dla Nieobecnych” Zbigniewa Preisnera
Drugim działem, w którym realizuje się działalność Związku jest turystyka. – Szlak kajakowy, szlaki rowerowe, szlaki nordic walking i imprezy turystyczne dają radość i dodają pozytywnych emocji. To głębia spotkań na Szlaku Kościołów Drewnianych, Szlaku Cysterskim, czy w trakcie Nocy Kościołów Drewnianych pozwala nam równoważyć to co jest istotą techniczną z tym, co jest bardziej ludzkie, i sięga w głąb do ludzkiej duszy – mówił Przewodniczący Łęcki, aktywny uczestnik imprez turystycznych.
Wójt Tadeusz Bąkowski wygłasza toast: – Związek wyznaczył sobie zadania i konsekwentnie je realizuje. Wznieśmy ten toast za pomyślność wszystkich zadań, które są realizowane, jak również za pomyślność tych osób i instytucji, które wspierają działania realizowane przez Związek
Prof. Marek Ziółkowski, Senator RP (po prawej) i Tomasz Łubiński, Wicestarosta Poznański
Realizacja przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” zakończy się w 2014 roku. Burmistrzowie i wójtowie gmin związkowych chcieliby jednak, aby Związek działał również po zakończeniu realizacji projektu kanalizacyjnego, mają dla Związku konkretne zadania. – Dynamiczne zmiany w obrębie metropolii poznańskiej i dyskusje, które toczą się nie tylko w obrębie gospodarki wodno-ściekowej ale także transportowej i odpadowej spowodowały wywołanie tematu na forum Zgromadzenia Związku. Gminy członkowskie (to nie dotyczy Kiszkowa) przekażą kompetencje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej Związkowi Międzygminnemu „Puszcza Zielonka”, nie angażując się w ten sposób w związek metropolitalny z miastem Poznaniem. Wśród wójtów i burmistrzów wywołała się dyskusji, większość skłoniła się ku temu rozwiązaniu i Zarząd Związku jest zobowiązany ten kierunek realizować. Co to oznacza? W obszarze metropolii będą najprawdopodobniej dwa związki wodnościekowe. Jeden w Poznaniu, razem z kilkoma gminami położonymi na południe od Poznania i drugi, skupiający gminy położone na północ i wschód od Poznania. Zadaniem Zarządu naszego Związku będzie to, aby między związkami była współpraca, a nie walka, aby granica między związkami była granicą przyjazną. Natomiast dla Związku i gmin członkowskich oraz mieszkańców będzie oznaczało również to, że organy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” będą organami regulującymi sprawy gospodarki wodno-ściekowej, a więc m.in. ze skutkiem od roku 2014 będą ustalały taryfy nie tylko na ścieki w ramach projektu, ale na terenie całych naszych gmin, jak także wokół. Ta zmiana, plus wiele innych kompetencji, które dzisiaj były powierzone albo miastu Poznaniowi w ramach porozumienia komunalnego, albo wykonywane były poprzez poszczególne gminy indywidualnie, najprawdopodobniej, jeśli tak zdecydują rady zainteresowanych gmin, będą stanowiły dla Związku dodatkowe wyzwania, odpowiedzialności, budowanie silniejszych relacji pomiędzy Związkiem, a mieszkańcami. Najprawdopodobniej w lutym odbędzie się spotkanie wszystkich rad, pojawi się możliwość, aby całą problematykę przedstawić – informował Tomasz Łęcki Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, Burmistrz gminy Murowana Goślina.
Fot. Paweł Napieralski