Na spotkaniu z radnymi gmin: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz kierownictwo Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” podsumowało działalność Związku w 2012 roku i przedstawiło plany na rok 2012. Poprzedni rok oceniono dobrze, plany na ten są ambitne, zakładają m.in. składanie wniosków o dofinansowanie kolejnych projektów oraz rozszerzenie działalności Związku i przekształcenie instytucji w związek wodno-ściekowy.
Spotkanie odbyło się w Gimnazjum nr 1, w Murowanej Goślinie, 14 marca 2013 roku. Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego, po powitaniu uczestników, przypomniał o wyróżnieniu, jakie przyznano na początku tego roku Mariuszowi Poznańskiemu, Przewodniczącemu Zgromadzenia Związku. Wójt gminy Czerwonak otrzymał tytuł „Samorządowiec roku 2012″, który od dwóch lat przyznaje redakcja ogólnopolskiego dwutygodnika „Wspólnota”. Mariusz Poznański, podziękował za gratulacje, a także wyraził wdzięczność samorządowcom za udział w akcji „Stawka większa niż 8 miliardów”. Kwiaty wręczyła Olga Godynicka – Kubiak Członek Zarządu Związku i Tomasz Łęcki.
W imieniu obecnych na spotkaniu, gratulacje z powodu otrzymania przez Mariusza Poznańskiego, Przewodniczącego Zgromadzenia Związku tytułu „Samorządowiec roku 2012″, składał Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku.
– Najcenniejsze jest to, że tej nagrody nie przydzielają politycy, a dziennikarze – mówił o otrzymanym tytule „Samorządowiec roku 2012″ Mariusz Poznański.
Do gratulacji przyłączył się Członek Zarządu Związku Tadeusz Kłos, Burmistrz Skoków.
Turystyka ma się dobrze
Z prezentacji jaką przedstawił Arkadiusz Bednarek, wynika, że miniony rok dla turystyki był bardzo udany. Odbyło się wiele ciekawych imprez, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy pobliskich gmin, ale też przyjezdni z Poznania. Kierownik działu turystyki opowiedział o najważniejszych imprezach zorganizowanych na terenie Puszczy Zielonka w ubiegłym roku. Na dłużej zatrzymał się, mówiąc o pierwszym spływie, otwartym wiosną 2012 roku, szlakiem kajakowym „Puszcza Zielonka”. Spływy szlakiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Uczestnicy spotkania usłyszeli też o największych atrakcjach turystycznych Puszczy Zielonka, m.in. o Szlaku Kościołów Drewnianych, Szlaku Cysterskim i rajdach rowerowych.
Pracownicy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” zaprezentowali bluzy, z logo projektu „Kanalizacja Obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic,” które mają promować przedsięwzięcie.
Planowana zmiana w działalności Związku
Plany dotyczące rozszerzenia działalności Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” przedstawili: Paweł Świderski, radca prawny Związku oraz Izabela Czyżewska, Kierownik ds. organizacyjnych i administracji. Dla osób interesującym się działalnością Związku, sprawa ta nie była nowa, ponieważ po raz pierwszy Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu, wspomniał o rozszerzeniu zakresu zadań dla Związku już pod koniec ubiegłego roku, i od tego czasu informacje o planach związanych z rozszerzeniem zakresu zadań dla Związku przekazywane były przy okazji różnych spotkań, a także publikowane w związkowych biuletynach i na stronie internetowej. Być może dlatego, po obejrzeniu prezentacji, radni nie mieli żadnych pytań.
Tomasz Łęcki poinformował radnych, że w razie konieczności dodatkowego wyjaśnienia kwestii związanych ze zmianami w statucie Związku, merytoryczni pracownicy Związku, na prośbę radnych, przed sesjami będą brać udział w spotkaniach komisji i odpowiadać na szczegółowe pytania.
– Gdy zmieniony statut zostanie zaakceptowany przez Rady Gmin, wtedy my będziemy decydować na naszym terenie. Uważam, że musimy być samodzielni – mówił Mariusz Poznański, Przewodniczący Zgromadzenia Związku.
Osoby uczestniczące w spotkaniu, do zatwierdzenia zmian w statucie Związku, gorąco przekonywał Mariusz Poznański, Przewodniczący Zgromadzenia. Wójt uspokajał, że to nie jest tak, że wszelkie uprawnienia przejmie Związek, a gmina nie będzie miała możliwości wpływu na podejmowane decyzje. – Bo przecież członkowie Zgromadzenia to wójtowie i burmistrzowie, którzy dbają przede wszystkim o interesy swoich gmin – tłumaczył.
– Gdy zmieniony statut zostanie zaakceptowany przez Rady Gmin, wtedy my będziemy decydować na naszym terenie. Uważam, że musimy być samodzielni – przekonywał Mariusz Poznański.
Co dalej ze Związkiem? Na to pytanie odpowiedzą, głosując w swoich gminach radni gmin związkowych. Decyzję powinni podjąć do końca kwietnia tego roku.
O kanalizacji
Oczywiście, w trakcie spotkania nie mogło zabraknąć aktualnych informacji o realizowanym projekcie kanalizacyjnym. Realizacja jest już za półmetkiem, zdecydowanie bliżej końca. Zakres wykonanych robót przedstawił Jarosław Beszterda, Kierownik działu technicznego JRP, natomiast Olga Godynicka Kubiak, Kierownik Jednostki Realizującej Projekt informowała o stanie zaawansowania projektów „Kanalizacja Obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic – etap II”, PZ BIS oraz o innych planowanych działaniach, które mają doprowadzić do podłączenia do systemu kanalizacji ok. 95 proc. posesji na terenie pięciu gmin związkowych.
Największą reprezentację „wystawiła” Rada Miejska z Murowanej Gośliny.
W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Inżyniera Kontraktu i Wykonawców. Uczestnicy zostali poinformowani o możliwości zadawania pytań i wyjaśniania ewentualnych problemów z osobami pracującymi bezpośrednio na budowie, jednak niewielu radnych z tej możliwości skorzystało.
Tekst i fot. Paweł Napieralski