Połączone działania Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz MPK Poznań, umożliwiły grupie 40 turystów poznawanie kościołów wokół Puszczy Zielonka.
W sobotę, 13 czerwca 2013 r. wyruszyli oni z Poznania zabytkowym autobusem DAF MB 200 produkcji holenderskiej. Odwiedzili niektóre kościoły na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka (SKD) i jeden na Szlaku Cysterskim. W Wierzenicy oglądali to co wiąże się z Augustem Cieszkowskim, unikalny za sprawą inskrypcji obraz Matki Bożej Wierzenickiej, tablicę wiedeńską, powstającą wiatę turystyczną. Węglewo powitało ich nowym parkingiem, ks. Krzysztof Madecki pokazał też pierwszy na SKD relikwiarz z relikwiami Jana Pawła II, zmówił z turystami modlitwę. Z ust Pawła Robakowskiego w Sławnie dowiedzieli się też czegoś nowego – o przypuszczalnym pochodzeniu tamtejszego ołtarza z katedry gnieźnieńskiej.
W Łagiewnikach Kościelnych tym razem z niczym nowym nie spotkali się, tam ks. Paweł Krzewiński pobłogosławił ich na dalszą drogę. Wbrew pozorom w kościele w Skokach nie wszystko jest odnowione, wiele elementów wyposażenia nadal czeka na renowację o czym opowiadał ks. Karol Kaczor niepocieszony, że ramy czasowe nie pozwoliły na pełniejszą prezentację zamierzeń. Murowany kościół na Szlaku Cysterskim w Owińskach, to spotkanie z nowym proboszczem ojcem Leszkiem Gólczyńskim. Jego obecność oznacza powrót w te mury habitów barwą podobnych do cysterskich – ojców sercan, obok ojca proboszcza są dwaj ojcowie wikariusze.
Na zakończenie był jeszcze rzut oka na Park Orientacji Przestrzennej na terenie zabytkowego parku pocysterskiego w sąsiedztwie owińskiej świątyni.
Włodzimierz Buczyński