Zakończyły się procedury związane z rejestracją zmienionego Statutu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Jak poinformowała Magdalena Młochowska, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, 1 sierpnia 2013 r. zmianę Statutu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” wpisano do Rejestru związków międzygminnych. Już 2 sierpnia zmieniony Statut Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” został ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Zgodnie art. 64. ust 3 w związku z art. 67 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, prawa i obowiązki gmin uczestniczących w Związku Międzygminnym związane z wykonywaniem zadań przekazanych Związkowi, przechodzą na Związek z dniem ogłoszenia zmiany statutu Związku.
Wcześniej, 21 lutego 2013 roku zmiany w Statucie zaakceptowali burmistrzowie i wójtowie gmin związkowych, a później zmiany zatwierdziły też rady poszczególnych gmin.
Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” w 2000 roku powołany został do realizacji przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”. Związek też prowadzi wspólne dla gmin działania związane z promocją turystyki na terenach gmin związkowych.
Zgromadzenie wprowadzając zmiany do statutu postanowiło, że Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” nie zaprzestanie działalności wraz z końcem realizacji projektu kanalizacyjnego pn. „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”, a podejmie nowe przedsięwzięcia kanalizacyjne oraz przekształci się w Związek regulujący kwestie wodno-ściekowe na terenie pięciu związkowych gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki, Swarzędz. Związek dalej prowadził będzie projekty z wspólnie przyjętej strategii rozwoju turystyki.
Zadania Związku zawarte w obowiązującym Statucie:
- Udzielanie zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków,
- Uchwalanie regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków,
- Uchwalanie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
- Zatwierdzanie taryf albo odmowa zatwierdzania taryf,
- Sprawowanie kontroli i nadzoru nad podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków w zakresie zgodności wykonywanej działalności z udzielonymi zezwoleniami.
Zadania gmin:
- Ustalanie kierunków rozwoju sieci w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- Podejmowanie uchwał o dopłacie dla odbiorców usług,
- Odpłatne przejmowanie urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
- Zapłata za wodę pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych, wodę zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe, wodę zużytą do zraszania ulic i terenów zielonych.
Zgodnie z zapisami Statutu inwestycje w zakresie wody prowadzić będzie gmina i przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, natomiast w zakresie ścieków Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.
P.N.