Za nami pierwszy z planowanych czterech weekendów z ptakami. W ramach tego projektu został zorganizowany obóz obrączkarski na stawach kiszkowskich. Trwał trzy dni od piątku rana do niedzieli wieczór. Ptaki i frekwencja odwiedzających nie zawiodły. Odwiedziło nas około 140 osób i udało się chwycić ponad 200 ptaków. Obóz obrączkarski to bardzo rzadka okazja kiedy można mieć bezpośredni kontakt z ptakami. W czasie obrączkowania ptaki można oglądać z bardzo bliska a nawet ich dotknąć. Poza oglądaniem samych ptaków odwiedzający dowiedzieli się jak obrączkuje się ptaki, w jakim celu i jakie informacje dzięki temu możemy otrzymać.
Uczestnicy obozu dowiedzieli się też o biologi i ekologi poszczególnych gatunków ptaków, które udało się chwycić. Chwytały się ptaki które odlatują na zimę do Afryki oraz takie, które pozostają na ten trudny okres dla ptaków w Polsce. Chwyciło się ponad 200 osobników należących do 24 gatunków. Najczęściej chwytały się trzcinniczki a jeden z nich dał bardzo ciekawą informacje gdyż zaobrączkowany został we Francji!!! Tego typu informacja zdarzają się bardzo rzadko. Drugą ciekawą informację uzyskano z wąsatki, która w tym roku w marcu zaobrączkowana została niedaleko Rogoźna. Poza tym chwycono kilka ptaków obrączkowanych w zeszłym roku na stawach kiszkowskich. Świadczy to o tym że części ptaków udało się przezimować i wrócić ponownie na swoje tereny lęgowe. Do najciekawszych ptaków które udało się chwycić na pewno należy zimorodek. Ten pięknie ubarwiony ptak występuje nad naszymi rzekami. Dużo zamieszania i przede wszystkim hałasu narobiła sójka. Swoimi kolorami przykuwały wzrok odwiedzających kolorowe samce wąsatek a pod względem wielkości a właściwie maleńkości zachwyt wzbudzały maleńkie remizy i długie ogony raniuszków.
Wszystkich chętnych zapraszamy już na kolejny taki weekend który odbędzie się 19-20 lipca również na stawach w Kiszkowie.
Bartosz Krąkowski
Projekt „Ptaki z sieci ptakami w ręku” sfinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie VIII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Światowid.