Kolejne kilometry sieci kanalizacyjnej oraz kilkadziesiąt pompowni przybędzie w rejonie Puszczy Zielonka w rezultacie umów podpisanych w piątek 22 sierpnia w Murowanej Goślinie. Ich celem jest realizacja zadań będących częścią projektów „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” oraz „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic – etap III”.
Przedsięwzięcie „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”, realizowane od kilku lat na terenie gmin Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz wkracza w kolejną fazę realizacji. W piątek 22 sierpnia w Murowanej Goślinie Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” podpisał kolejne umowy mające na celu jego wykonanie.
– To priorytetowy projekt spośród wspieranych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – stwierdziła podczas spotkania Hanna Grunt, Prezes Zarządu WFOŚiGW. – Mając świadomość, jak trudne jest to przedsięwzięcie, gratuluję wszystkim zaangażowanym w jego realizację i trzymam kciuki za powodzenie dalszych działań mających na celu skanalizowanie Puszczy Zielonka i okolicznych terenów.
Wyłonione w przetargach firmy, z którymi podpisano umowy to Grontmij Polska Sp. z o.o. z Poznania, WUPRINŻ S.A. z Poznania oraz HYDRO-MARKO Sp. z o.o. z Jarocina. Wszystkie trzy spółki wykonują zadania także w ramach innych przedsięwzięć kanalizacyjnych realizowanych przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”.
– Cieszę się, że przetargi wygrały lokalne firmy – powiedział Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” i Burmistrz Murowanej Gośliny – Prace, jakie dotychczas realizowały, są wykonane rzetelnie i terminowo.
Grontmij Polska Sp. z o.o. będzie pełnić obowiązki Inżyniera Kontraktu dla przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic – etap III”. WUPRINŻ S.A. podjął się budowy sieci kanalizacyjnej grawitacyjnej wraz z przyłączami, kanalizacji tłocznej wraz z robotami towarzyszącymi i odtworzeniowymi, a także 3 przepompowni budowanych w ramach III etapu Przedsięwzięcia. Prace będą prowadzone w gminach Swarzędz, Pobiedziska, Czerwonak i Murowana Goślina. HYDRO-MARKO z Jarocina dokończy budowę 23 sieciowych pompowni ścieków w miejscowościach Annowo, Miękowo, Czerwonak, Kicin, Kliny, Dębogóra, Mielno. Pompownie te są przewidziane w projekcie „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”.
Projekty „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” oraz „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic – etap III” są współfinansowane przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ich celem jest budowa zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej i uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gmin znajdujących się w sąsiedztwie miasta Poznania i należących do Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” w granicach Aglomeracji Poznań i Aglomeracji Murowana Goślina – zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Rzeczowe zaawansowanie Przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” wynosi obecnie niemal 80 %. Po jego zakończeniu poziom skanalizowania Aglomeracji Poznań będzie wynosił 97,3 %, a Aglomeracji Murowana Goślina – 97,5 %. – Jest to poziom podobny do zachodnioeuropejskiego – ocenia Tomasz Łęcki.
Katarzyna Firlej-Adamczak,
Samodzielny referent ds. promocji i strategii
(Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”)