Kościoły drewniane dla jednych są miejscem modlitwy i liturgii, dla innych dokumentem przeszłości, związanym z ludźmi i regionem, dziełem sztuki lub zbiorem dzieł: architektury, malarstwa i rzeźby. Urzekają prostotą, szlachetnością estetyczną, i specyficznym klimatem. Są cechą charakterystyczną wyróżniającą naszą architekturę na tle całej Europy. Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka powstał w roku 2008 i obejmuje swoim zasięgiem 12 kościołów.
W sobotę 2 sierpnia odbył się rajd rowerowy z cyklu „Lato z Przewodnikiem w Puszczy Zielonka” zorganizowany przez Klub Turystyki Rowerowej Sigma przy współpracy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. W roku 2013 były to kościoły: w Uzarzewie, Wierzenicy i Kicinie. Tym razem grupa rowerzystów odwiedziła także trzy kościoły: kościół p.w.św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, kościół św. Mikołaja w Skokach i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu. Każdy z tych kościółków ma swoją niezwykłą historię. W roku 1626 wnuk Mikołaja Reya, właściciel pobliskiego miasta Skoki, założył wieś Rejowiec, wybudował też modrzewiowy zbór, który obecnie jest kościołem katolickim.
O dziewiątej rano, z Naramowic, grupa około 70 osób wyruszyła Rowerowym Szlakiem Nadwarciańskim przez Biedrusko, Promnice, Mściszewo i Białęgi do Długiej Gośliny. W Promnicach i Mściszewie do grupy dołączyło kilkanaście osób pobliskich miejscowości. Po kościołach oprowadzał i informacji udzielał, regionalista p. Włodzimierz Buczyński. W Skokach głos zabrał również ks. Proboszcz Karol Kaczor. Meta rajdu była w Rejowcu, gdzie po zwiedzeniu kościoła wszyscy uczestnicy otrzymali posiłek regeneracyjny, oraz wzięli udział w losowaniu wydawnictw książkowych. Wszyscy też na starcie otrzymali broszury dot. zwiedzanych kościołów jak i Puszczy Zielonka. Należy dodać, że rajd był dość trudny, panujący upał, odcinki trasy piaszczyste. Na mecie rajdu w Rejowcu na licznikach mieliśmy 55 km, a do Poznania przez Dąbrówkę Kościelną pozostało jeszcze ok. 30 km. Tylko kilka osób zdecydowało się na powrót pociągiem. Razem w rajdzie wzięło udział około 80 osób, w tym wiele osób młodych. Specjalne podziękowania dla członków KTR Sigma biorącym udział w rajdzie, Andrzejowi za prowadzenie, innym za wszelką pomoc udzielaną uczestnikom na trasie.
Ryszard Rurka