Noc Kościołów Drewnianych to wydarzenie, które już na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Związek Międzygminny Puszcza Zielonka oraz gmin członkowskich. Co roku na wiosnę w przeddzień Nocy Muzeów, trzy spośród dwunastu świątyń na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka otwierają swoje drzwi nocną porą dla zwiedzających, zapraszając na koncerty muzyki chrześcijańskiej.
W tym roku wyjątkowo Noc Kościołów Drewnianych odbyła się po raz drugi, na bis, a okazją do tego są obchody jubileuszu 200 rocznicy urodzin Augusta Cieszkowskiego: wybitnego wielkopolanina, naukowca, polityka i społecznika, który związany był z Wierzenicą, w której mieszkał i został pochowany oraz Kicinem, który swego czasu miał unię personalną z Wierzenicą.
W ramach tej wyjątkowej Nocy Kościołów Drewnianych odbyły się dwa koncerty. Pierwszy w drewnianym kościele pw. Św. Józefa w Kicinie wystąpił zespół Gospel Joy, który poderwał do tańca i wspólnego śpiewu całą widownię. Muzyka gospel, pełna energii i mocy, spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, dlatego muzycy zapraszali do udziału w Warsztatach Gospel w Koziegłowach, które odbędą się 11 i 12 października.
Drugi koncert góralskiego zespołu Trebunie-Tutki odbył się w plenerze przy kościele Św. Mikołaja w Wierzenicy. Ten podhalański zespół jest reprezentantem stylu łączącego muzyczne tradycje rodzinne, nowoczesne brzmienie oraz zamiłowanie do góralszczyzny. Publiczność w Wierzenicy dała się oczarować energii góralskich rytmów.
W trakcie wieczoru była okazja by wysłuchać historię świątyń oraz obejrzeć film o wszystkich 12 kościółkach ze Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka oraz zobaczyć jubileuszową wystawę na temat życia i działalności Augusta Cieszkowskiego. W tą ciepłą, letnią noc szlak odwiedziło bardzo dużo osób, a koncerty, które się odbyły na pewno pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.
Organizatorem Nocy Kościołów Drewnianych jest Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, oraz gminy Czerwonak i Swarzędz we współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Emaus.