– Przedsięwzięcie „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka” jest wymieniane jako przykład projektu dobrze zorganizowanego i zrealizowanego – powiedział Marek Baumgart, Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podczas spotkania, jakie odbyło się 14 listopada w Urzędzie Miasta i Gminy Swarzędz – Mam nadzieje, że decyzje podjęte przez wyborców w wyborach samorządowych sprawią, że osoby odpowiedzialne za projekt nie zmienią się, co z pewnością ułatwi zakończenie inwestycji.
Podczas piątkowego spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Swarzędz podpisano kolejną z umów dotyczących przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”, realizowanego przez Związek Międzygminny Puszcza Zielonka na terenie gmin Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz.
– Kończymy kadencję samorządową podpisaniem ostatniej z przygotowanych umów na realizację tego ogromnego przedsięwzięcia – powiedział podczas spotkania Tomasz Łęcki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina – Udało się ono dzięki porozumieniu miedzy władzami samorządowymi wszystkich gmin uczestniczących w projekcie. Dochodziliśmy do wspólnych ustaleń i później zgodnie je realizowaliśmy. Zdawaliśmy sobie sprawę, jak ogromne jest to przedsięwzięcie, przy czym jego efekty będą widoczne dopiero po latach.
Zawarta w piątek umowa dotyczy projektu „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka – etap III”. Realizacji robót budowlano-montażowych, jakie w niej określono podjęło się wyłonione w przetargu konsorcjum firm Marian Mielewczyk „ELGRUNT” Przedsiębiorstwo Wielobranżowe z Gdyni oraz Ecol-Unicon Sp. z o.o. z Gdańska. Będą one pracowały na terenie gminy Swarzędz, w miejscowościach Garby, Rabowice i Kruszewnia.
– Podczas dotychczasowych prac kanalizacyjnych prowadzonych na terenie gminy Swarzędz mieliśmy szczęście – ocenia Anna Tomicka, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. – Roboty były wykonywane bardzo sprawnie, za co dziękuję nie tylko wykonawcom, ale także władzom Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Mam nadzieje, że tak samo będzie teraz i za jakiś czas spotkamy się w Swarzędzu na otwarciu kolejnego odcinka sieci kanalizacyjnej.
– Dziękuje za zaufanie – powiedział Sławomir Barra, dyrektor firmy Marian Mielewczyk ELGRUNT Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, który podpisywał umowę w imieniu Wykonawcy. – Naszym mottem jest realizacja prac sprawnie i bez problemów. Jestem przekonany, że nasze czyny będą nasza wizytówką.
Realizowane w trzech etapach przedsięwzięcie „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” ma na celu budowę zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej i uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gmin znajdujących się w sąsiedztwie miasta Poznania oraz należących do Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, położonych w granicach Aglomeracji Poznań i Aglomeracji Murowana Goślina – zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Wz Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” (wszystkie etapy) jest jednym z największych tego rodzaju projektów w Polsce.
– Pamiętam, jak przed laty pan Tomasz Łęcki przyjeżdżał do Swarzędza i proponował realizacje projektu, dzięki któremu zostaną skanalizowane gminy położone wokół Puszczy Zielonka – wspomina Marek Baumgart, prywatnie mieszkaniec Swarzędza. – Bardzo dziękuje panu Łęckiemu za determinację i charyzmę, którą trzeba mieć, aby doprowadzić do realizacji tak ogromnego przedsięwzięcia.
tekst: Katarzyna Firlej-Adamczak,
Samodzielny referent ds. promocji i strategii,
Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”
zdjęcie: Jarosław Murek, Studio Confetti