Paweł Napieralski, rzecznik prasowy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności – odznaczeniem państwowym, przyznawanym za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w PRL.
Krzyż Wolności i Solidarności na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Paweł Napieralski uhonorowany został za działalność na rzecz obrony wolności obywatelskiej w okresie stanu wojennego i po jego zniesieniu – do 1989 roku.
Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności odbyła się 9 czerwca 2015 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, odznaczenia tego dnia otrzymało ok. 30 działaczy podziemnej Solidarności. Krzyże wręczał Łukasz Kamiński – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Wcześniej, w 2009 roku, na wniosek Prezydenta RP Paweł Napieralski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, jedno z najważniejszych polskich odznaczeń, które nadawane jest za wybitne osiągnięcia m.in. na polu obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej.
***
Po 13 grudnia 1981 r. Paweł Napieralski uczestniczył w akcjach ulotkowych, był kolporterem wydawnictw podziemnych. W czerwcu 1984 r. współtworzył Radio „S” Regionu Wielkopolska. 28 listopada 1984 r., po emisji jednego z programów został aresztowany; przetrzymywano go w Areszcie Śledczym w Poznaniu. 12 lipca 1985 r. Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał Pawła Napieralskiego na półtora roku więzienia. Osadzono go w Zakładzie Karnym w Strzelinie; pod koniec października 1985 r. został skazany na 10 dni twardego łoża w izolatce. Na przełomie października i listopada 1985 r. uczestniczył w osiemnastodniowej głodówce protestacyjnej. Dnia 3 grudnia 1985 r. został zwolniony warunkowo po odbyciu dwóch trzecich kary. Od 1986 r. Paweł Napieralski był współpracownikiem Solidarności Walczącej – kolporterem dwutygodnika „Solidarność Walcząca” i „Czasu Kultury”. Współdziałał też z Ruchem Wolność i Pokój, uczestnicząc w akcjach ulotowych czy malowaniu na murach. (na podst. Encyklopedii Solidarności)
zdjęcie: Jan Kołodziejski